Dopłaty dla plantatorów tytoniu

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 25-03-2002, 00:00

Rząd wycofa się prawdopodobnie z wcześniejszego planu dopłat do tytoniu dla producentów. Po kolejnym, piątkowym, spotkaniu z branżą tytoniową resort rolnictwa zamierza skierować pomoc do plantatorów.

Po piątkowych negocjacjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z producentami tytoniu oraz plantatorami resort postanowił zaprzestać dopłat do przemysłu papierosowego. Pomoc rządu ma zostać skierowana do plantatorów.

— Producenci nie zadeklarowali ilości tytoniu proponowanej w uchwale rządu. Dalsze decyzje będą podejmowane na najbliższej Radzie Ministrów — mówi Bożena Nowicka, dyrektor Departamentu Produkcji Roślinnej w MRiRW.

Rząd rozważa możliwość skupu interwencyjnego w sposób gwarantujący wszystkim plantatorom ubiegłoroczny poziom kontraktacji — 27,35 tys. ton. Zmiana stanowiska ministerstwa spotkała się z aprobatą producentów. Szczegóły mają zostać opracowane przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Z decyzji resortu wynika, że rząd nie chce zasilać koncernów, stawiając na pomoc plantatorom. Zdaniem przedstawicieli branży, Józef Pilarczyk, wiceminister rolnictwa, wykazał dużą odwagę, wskazując rozwiązanie długoterminowe. Odejście od złego, ich zdaniem, rozwiązania zastosowanego w ubiegłym roku pozwoli na stworzenie normalnego rynku tytoniowego. Decyzja jest jednak nieco spóźniona, bowiem w przyszłym tygodniu rozpoczyna się siew do inspektów.

Kilka tygodni temu rząd przyjął uchwałę, na której podstawie Agencja Rynku Rolnego miała udzielić dopłat do tytoniu producentom, pod warunkiem jednak, że do końca marca ARR podpisze z nimi umowy. Dopłaty miały wynieść tyle, ile w ubiegłym roku, czyli 2,3 zł za kilogram, i dotyczyć 27,5 tys. ton tytoniu. W ubiegłym roku rząd wydał na ten cel ponad 60 mln zł.

Przy tej propozycji rządu przemysł nie byłby w stanie prawdopodobnie kupić proponowanej wielkości tytoniu. Z szacunków branży wynika, że bez dopłat byłaby ona w stanie zakupić około 16 tys. ton polskiego tytoniu, z dopłatami zaś — 23,5 tys. Zapasy tytoniu wynoszą bowiem około 30 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu