Dopłaty na energooszczędność

MAS
opublikowano: 19-06-2012, 00:00

KOMENTARZ

WOJCIECH WACHACKI

partner w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak

W maju 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował projekt nowego programu dopłat do kredytów dla osób fizycznych, które zamierzają wybudować energooszczędny dom albo kupić od dewelopera dom lub mieszkanie o wysokim standardzie energetycznym.

Okres obowiązywania programu przewidywany jest na lata 2013-18, a jego planowany budżet wynosi 300 mln zł. Celem programu ma być wsparcie budownictwa energooszczędnego w Polsce i ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 50 tys. ton rocznie.

Projekt dopłat jest pozytywnie odbierany przez deweloperów i inwestorów, ponieważ może zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami i domami o wysokim standardzie energetycznym. Budynki energooszczędne wymagają większych nakładów inwestycyjnych.

W budownictwie komercyjnym są już standardem. Natomiast w budownictwie mieszkaniowym najważniejszym elementem decydującym o zakupie wciąż jest cena. Dopłaty NFOŚiGW spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne będą bardziej dostępne.

Autorzy nowego programu dopłat do kredytów zakładają, że zostanie nim objętych około 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności. Program pozwoli też zgromadzić kompetencje potrzebne do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii, niezbędne z uwagi na unijne regulacje.

Zgodnie z dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków (2010/31/UE) od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki będą musiały wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii, zaś energia niezbędna do eksploatacji budynków powinna pochodzić w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu