Dostawcy ERP stabilizują pozycje

Kamil Kosiński
29-01-2003, 00:00

Polski rynek systemów ERP osiągnął dojrzałość. Mimo panującej recesji, połowa dostawców tego typu oprogramowania zdołała w 2002 r. zwiększyć przychody. Zresztą, zarówno spadki, jak i wzrosty były stosunkowo niewielkie.

Rok 2001 wyraźnie pokazał, że skończyły się czasy, w których dostawcy systemów klasy ERP beztrosko mogli patrzeć w przyszłość. Rok 2002 tylko to potwierdził. Nie doszło jednak do dalszego załamania sprzedaży. Sytuacja na rynku raczej się ustabilizowała. Połowa dostawców odnotowała wzrost przychodów. Połowa — spadek. Charakterystyczne jest jednak to, że zarówno korzystne jak i niekorzystne dla producentów oprogramowania zmiany obrotów są stosunkowo niewielkie. Nawet 5 punktów procentowych nie przekroczyły one w takich firmach, jak: SAP, Oracle, QAD, Exact, Scala, BPSC, Geac i Intentia. W przypadku Tety i Great Plains były zaś niewiele większe i nie przekroczyły 10 proc. To ratowanie wyników przed większym spadkiem, a nawet niewielkie ich polepszanie może być przy tym efektem tzw. kanibalizacji partnerów.

— Obecnie do zupełnych wyjątków należą firmy zwiększające liczbę partnerów wdrożeniowych. Producenci bądź główni dystrybutorzy oprogramowania ERP raczej odbierają swoim dotychczasowym partnerom autoryzacje i zaczynają coraz więcej usług świadczyć samodzielnie — twierdzi Andrzej Dyżewski, właściciel biura analitycznego DiS.

Firmą o największej dodatniej dynamice przychodów było Navision. Ta część Microsoft Business Solutions powiększyła swoje obroty o ponad 94 proc. W obecnej sytuacji dynamika to zaiście imponująca. Trzeba jednak pamiętać, że roczne przychody Navision nie przekraczają ciągle nawet 7 mln zł. Jak na polskie warunki jest to więc wciąż mały dostawca. Warto jednak zauważyć, że spółka Great Plains Software Polska, sprzedająca drugą linię produktów Microsoft Business Solutions, odnotowała spadek przychodów z tego tytułu. Łącznie zaś przedstawiciele Microsoft Business Solutions na polskim rynku zarobili niespełna 17 mln zł, co zważywszy na potencjał firmy Billa Gatesa trudno uznać za imponujący wynik.

W segmencie dostawców oprogramowania dla mniejszych firm dobrze sobie radzi związana z Comarchem spółka CDN. Jej przychody ze sprzedaży systemów zintegrowanych wzrosły o 42,5 proc., co po Navision było drugim wynikiem w całej branży. Wygląda przy tym na to, że krakowska spółka odebrała klientów innym polskim producentom kierującym swoją ofertę do tego samego co CDN segmentu rynku. Macrosoft już skorygował prognozę swoich wyników i zapowiedział, że w stosunku do roku 2001 jego przychody spadną o 15 proc. Simple co prawda tego nie zrobiło, ale trudno założyć, że zdołało wypracować zapowiadane 21,6 mln zł przychodów. Po trzech kwartałach 2002 r. firma ta miała tylko 12,5 mln zł obrotów i wydaje się, że jeśli jej całoroczne przychody przekraczają 19 mln zł, to może mówić o szczęściu.

Z polskich producentów warto jeszcze wspomnieć o BPSC. W przeciwieństwie do większości krajowych domów software’owych, ta śląska spółka postawiła nie na systemy dla najmniejszych firm skłonnych kupować pakiety zintegrowane, ale na produkt dla przedsiębiorstw średniej wielkości. Na razie taktyka ta się sprawdza. Obok takich potentatów jak SAP, Oracle i BPSC wraz z Exactem to jedyni dostawcy, którzy od 1999 r. systematycznie notują wzrost obrotów.

— BPSC umiejętnie namawia użytkowników swojego starego pakietu o nazwie Zarządzanie do konwersji na system Impuls. Wzrost przychodów tej firmy to jednak także efekt skoncentrowania działalności na przedsiębiorstwach może nie największych, ale rosnących. Z tego, co wiem, BPSC i Exact są przy tym także dość elastyczne, jeśli chodzi o wprowadzanie udogodnień pod kątem specyficznych potrzeb klientów. SAP również dopuszcza tego typu poprawki. Ich wprowadzenie jest jednak z reguły znacznie droższe — tłumaczy Andrzej Dyżewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Dostawcy ERP stabilizują pozycje