Doświadczenie trenera kluczem do sukcesu

Justyna Sikora
opublikowano: 27-04-2007, 00:00

Obecnie na rynku szkoleń działa wiele nowych, małych przedsiębiorstw, a także freelancerów. Jestem wobec nich bardzo ostrożna. Niektóre z tych firm i osób rzeczywiście prezentują solidną ofertę, ale w dużej mierze są to jednak usługi osób, które nie są do tego merytorycznie przygotowane.

Skończone studia z zakresu psychologii oraz szkoła trenerska to zbyt mało, by prowadzić dobre szkolenia. Kluczem do sukcesu jest praktyczne doświadczenie w organizacji — niekoniecznie w dziale szkoleń. Doświadczenie menedżerskie pozwala zrozumieć organizację, jej funkcjonowanie i strategię, w jaką firma wpisuje wszelkie działania szkoleniowe.

Taka praktyczna wiedza jest, moim zdaniem, niezbędna, żeby móc w pełni odpowiedzieć na potrzeby szkoleniowe klienta, zrozumieć ich rolę i kontekst, w jaki wpisuje je konkretna firma.

Dobry trener to taki, który łączy doświadczenie, charyzmatyczną osobowość oraz umiejętności pedagogiczne. Obecnie współpracujemy z dwoma firmami — Hoffmann Consulting oraz Schenk Institute.

Justyna Sikora

specjalista ds. rekrutacji i szkoleń Camaieu Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Sikora

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Doświadczenie trenera kluczem do sukcesu