Innowacje cyfrowe: dotacje dla firm

opublikowano: 11-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Granty w wysokości ponad 800 mln zł popłyną do przedsiębiorstw, które prowadzą prace B+R dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Komu NCBR przyznało granty
  • Na co można przeznaczyć dofinansowanie
  • Czego dotyczyły projekty składane przez przedsiębiorców

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozstrzygnął kolejny konkurs z szybkiej ścieżki, czyli poddziałania 1.1.1 programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Do agencji wpłynęły 434 projekty badawczo-rozwojowe dotyczące cyberbezpieczeństwa. NCBR wybrało do dofinansowania 117 przedsięwzięć. Beneficjenci otrzymają w sumie ponad 800 mln zł.

W konkursie mogły startować przedsiębiorstwa prowadzące projekty samodzielnie, konsorcja firm i partnerstwa naukowo-przemysłowe. 84 proc. zwycięskich przedsięwzięć zgłosili przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw.

– Postawiliśmy na technologie związane z cyfryzacją, które w najbliższych latach będą kluczowe w budowaniu przewagi konkurencyjnej polskiej gospodarki. Liczba zgłoszonych do konkursu projektów pokazała po raz kolejny , jak wielki potencjał drzemie wśród rodzimych firm – mówi dr Paweł Kuch, p.o. dyrektora NCBR.

Wśród zwycięskich przedsięwzięć znalazły się m.in. inicjatywy dotyczące algorytmów sztucznej inteligencji wspierające procesy przemysłowe, systemy wspomagające cyberbezpieczeństwo i innowacje w sektorze gamingowym.

Warto dodać, że każdy ze zgłoszonych projektów musiał wpisywać się w co najmniej jedno z tematycznych zagadnień badawczych (cyberbezpieczeństwo, cyfryzacja przemysłu lub cyfrowe technologie kreacyjne) oraz wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Granty pokryją koszty projektów obejmujących badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo tylko te ostatnie. Przedsięwzięcia będą mogły dotyczyć również prac przedwdrożeniowych.

Co istotne, dofinansowane przez NCBR projekty muszą być zrealizowane najpóźniej do 31 grudnia 2023 r., czyli do zamknięcia unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-20.

Zagadnienia tematyczne projektów B+R

• cyberbezpieczeństwo (m.in. systemy monitorujące, testujące i analizujące, systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję)

• cyfryzacja przemysłu (m.in. wykorzystanie inteligentnych czujników na potrzeby procesów przemysłowych)

• cyfrowe technologie kreacyjne (m.in. rozwój mechanizmów automatycznego generowania treści w grach)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane