Dotacje na inwestycje są już na wyczerpaniu

Monika Niewinowska
18-08-2004, 00:00

W pierwszej rundzie wpłynęły 2134 wnioski o dotacje z KFDI Phare 2002. W drugiej — ponad tysiąc. A pieniądze się skończyły.

Jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie środki Krajowego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych Phare 2002 zostaną rozdysponowane na wnioski, które złożono w pierwszym terminie, do 12 lipca. Budżet funduszu wynosił 10,67 mln EUR, a pozytywną weryfikację pod względem formalnym przeszły wnioski na kwotę około 25 mln EUR. Teraz są oceniane merytorycznie. Trudno jednak przypuszczać, że w etapie tym odpadnie ponad połowa projektów. Wsparcie na pewno otrzymają zatem projekty ocenione najwyżej. Tymczasem w poniedziałek, 16 sierpnia, kolejka po dotacje wydłużyła się o ponad tysiąc wniosków, złożonych w drugim terminie.

Strata czasu i pieniędzy?

Przygotowanie kompletnego wniosku o dotację zajmuje pracownikowi firmy ubiegającej się o dotację około jednego miesiąca. W przypadku, gdy przedsiębiorca zleca tą czynność specjalistom, musi się liczyć z kosztem 2-5 tys. zł. W drugiej rundzie aplikacyjnej wnioski o dotację w ramach KFDI złożyło ponad tysiąc przedsiębiorców. Liczyli na to, że przyniosą im one zyski w postaci dotacji. Tymczasem szansa na uzyskanie unijnych pieniędzy w ramach tego programu będzie w ich przypadku niewielka. Ogólnikowa informacja na ten temat pojawiła się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wdrażającej ten program 16 sierpnia, czyli już po upływie drugiego terminu składania wniosków.

— Widząc ogromne zainteresowanie Krajowym Funduszem Dotacji Inwestycyjnych zapytaliśmy Ministerstwo Gospodarki i Pracy, czy mamy odwołać drugi termin. Uzyskaliśmy odpowiedź odmowną. Należy z tego wnioskować, że jest szansa na realokację środków z mniej atrakcyjnych programów — tłumaczy Izabela Banaś, kierownik w zespole instrumentów inwestycyjnych PARP.

Trudno jednak powiedzieć, czy do tego rzeczywiście dojdzie, a jeśli tak, to na jaką skalę. Przepisy unijne mówią, że dokapitalizowanie programu nie może być większe niż 75 proc. pierwotnego budżetu. W przypadku Phare 2001 udało się wynegocjować z Komisją Europejską podniesienie tego progu. Nie ma jednak pewności, czy i w tym roku negocjacje zakończą się sukcesem. Może się więc okazać, że realokacja (ewentualna) z trudem zaspokoi nawet potrzeby wnioskodawców z pierwszej rundy aplikacyjnej, dla których zabraknie pieniędzy w podstawowym budżecie.

Cały budżet Phare 2002 przekracza 450 mln EUR.

Co można zrobić

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski w drugim terminie, powinni raczej zacząć myśleć o funduszach strukturalnych, a konkretnie — Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Wnioski o dotacje w ramach Działania 2.3 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez inwestycje nie będą się znacząco różnić od tych w Funduszu Dotacji Inwestycyjnych Phare 2002. Projekt wniosku oraz wytycznych jest dostępny na stronie www.parp.gov.pl. Stosunkowo łatwo więc opracować go w oparciu o wniosek do KFDI.

Mimo problemów z polskim ustawodastwem, coraz bliżej jest rozpoczęcie przyjmowania wniosków w działaniu 2.3. Marek Szczepański, wicemnister gospodarki i pracy, zapowiedział na początku sierpnia, że pierwsza runda aplikacyjna zacznie się na przełomie sierpnia i września. Mimo braków legislacyjnych zostało ostatnio uruchomione działanie 2.2.1 wspierające internacjonalizację przedsiębiorstw. Podobnie może się stać z działaniem 2.3. Pierwsze umowy z przedsiębiorcami zostałyby podpisane, gdy będzie gotowa podstawa prawna. Jest duża szansa, że nastąpi to w tym roku.

Dla przedsiębiorców. którzy złożyli wniosek w drugiej rundzie aplikacyjnej KFDI najlepszym rozwiązaniem będzie więc przygotowanie wniosku o dotację z działania 2.3 SPO WKP, gdyż otrzymanie pieniędzy z Phare 2002 jest równie prawdopodobne jak wygrana na loterii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dotacje na inwestycje są już na wyczerpaniu