Dotacje pomogą wdrożyć innowacje

opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Fundusze UE Gdy nowatorski produkt jest już gotowy, warto zainwestować w jego produkcję, ochronę i promocję. Można na to dostać unijne granty

Najwięcej szans na zdobycie dofinansowania czeka na przedsiębiorców w programie operacyjnym Inteligentny Rozwój (PO IR). Można tu znaleźć instrumenty wspierające innowatorów w każdym stadium biznesowej drogi. We wczorajszym wydaniu „PB” opisaliśmy przykładowe możliwości zdobycia kapitału dla firm na samym początku działalności (w tabeli obok: 1. Start-up) i dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na rozpoczęcie innowacyjnych projektów lub stworzenie własnej jednostki B+R (2. Działalność badawczo-rozwojowa).

Dziś zaprezentujemy przykłady instrumentów programu Inteligentny Rozwój, w których można dostać finansowe wsparcie na kolejne etapy działalności. Chodzi o fundusze m.in. na działania związane z wejściem innowacji na rynek (3. Przygotowanie do wdrożenia) oraz na projekty inwestycyjne polegające na wprowadzeniu w życie wyników zrealizowanych prac B+R (4. Faza inwestycji produkcyjnych).

Finansowy zastrzyk można otrzymać także na czynności po fazie wdrożenia innowacji — gdy przedsiębiorca zamierza promować swój nowy produkt lub stara się o wejście na giełdę (5. Działania powdrożeniowe). Jak już zostało wyżej wspomniane, są to tylko przykłady instrumentów dostępnych w tych trzech etapach — aby znaleźć ich więcej, warto śledzić aktualny harmonogram POIR (link znajduje się w ramce obok tekstu).

IOB dla MSP

Z wielu badań wynika, że przedsiębiorcom brakuje dostępu do proinnowacyjnych usług, które wspierałyby rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Potrzebują też nawiązywania współpracy w tym obszarze z partnerami z kraju i zagranicy.

W tym powinny im pomóc instytucje otoczenia biznesu (IOB). Będą mogły to zrobić w ramach poddziałania 2.3.1 POIR. Unia sfinansuje zgłoszone przez przedsiębiorcę z sektora MSP proinnowacyjne usługi doradcze, które będą wzmacniać proces wdrażania wybranej przez niego innowacji. Wcześniej firma musi nawiązać współpracę z akredytowanym ośrodkiem innowacji i złożyć wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) o dotowanie takiej usługi. Nabór rozpocznie się we wrześniu i będzie trwał do lutego.

Na ochronę patentów

W perspektywie 2014-20 jest dużo więcej możliwości zdobycia dofinansowania na ochronę prawną rozwiązań stworzonych przez firmy. Co istotne, w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła świadomość polskich przedsiębiorców w tym obszarze. Szansę na dotacje daje m.in. poddziałanie 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej” POIR.

Można w nim zdobyć pieniądze m.in. na uzyskanie patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji na wzory przemysłowe. Wartość projektu może oscylować między 10 tys. zł a 1 mln zł. Wnioski będzie można składać od lipca przez pół roku, a między przedsiębiorców zostanie podzielone 50 mln zł.

Najwyższe dotacje

Przedsiębiorcy mający chrapkę na fundusze finansujące wdrożenia projektów badawczych najwięcej pieniędzy znajdą w poddziałaniu 3.2.1 „Badania na rynek” POIR. Tu w najbliższym naborze na firmy czeka, bagatela, okrągły miliard złotych.

Jest to także instrument z najwyższą dotacją dla jednego przedsiębiorcy — na projekt można dostać nawet 20 mln zł. Efektem projektów musi być wprowadzenie na rynek nowych albo znacząco ulepszonych produktów lub usług. Przedmiotem projektu mogą być też eksperymentalne prace rozwojowe i doradztwo. Z instrumentu mogą skorzystać tylko firmy MSP. Konkursowe zmagania rozpoczną się 1 czerwca i będą trwały przez trzy miesiące.

Przebojowy kredyt

W lipcu ruszy najnowsza odsłona jednego z największych dotacyjnych przebojów — „Kredytu na innowacje technologiczne” (poddziałanie 3.2.2 POIR). W poprzednich edycjach przedsiębiorcy zasypywali Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) lawiną wniosków.

Podczas ostatniego, zimowego naboru złożyli 494 projekty, a wartość wnioskowanych dotacji pięciokrotnie przekroczyła dostępną pulę i wyniosła 1,7 mld zł. Duże znaczenie miały nowe zasady naboru — zostały wprowadzone kolejne uproszczenia i wyższa premia technologiczna dla firm. Teraz znów należy spodziewać się ogromnego zainteresowanianaborem. W puli jest pół miliarda złotych.

Rozwinąć skrzydła

Masz gotowy produkt? Złóż wniosek o finansowe wsparcie na jego promocję — w ramach programów branżowych lub ogólnych. Pieniądze na to zostały zarezerwowane w poddziałaniu 3.3.3 „Go to Brand” POIR. Skorzystać z nich będą mogły mikro-, małe i średnie firmy mające własny innowacyjny produkt lub usługę, która ma szansę stać się marką globalną, rozpoznawalną na rynkach zagranicznych. W tym roku odbędą się jeszcze dwa nabory z tego instrumentu — pierwszy wystartuje w czerwcu, a drugi w listopadzie.

Debiut na parkiecie

Mały biznes może też ubiegać się o granty, które ułatwią wejście na giełdowy parkiet. W ramach 4 Stock, czyli poddziałania 3.1.5, dostaną dofinansowanie części wydatków związanych z przygotowaniem firmy do debiutu na giełdzie lub do emisji obligacji. Fundusze zostaną przekazane na projekty, które obejmują przygotowanie dokumentów niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym. Konkurs ruszy w listopadzie.

AKTUALNY HARMONOGRAM:

Zestawienie tegorocznych konkursów o dotacje z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój znajdziesz na stronie:

www.poir.gov.pl/strony/skorzystaj/harmonogram-naborow-wnioskow/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane