Czytasz dzięki

Dow Jones IA dopadła zadyszka

opublikowano: 29-05-2020, 22:14

Amerykańskie parkiety przez niemal cały dzień kontynuowały przecenę. Przed korektą próbował bronić się rynek zaawansowanych technologii, który w trakcie poprzednich sesji gorzej prezentował się niż parkiet zrzeszający spółki z tradycyjnych sektorów gospodarki. Ostatecznie jednak dwóm spośród trzech głównych indeksów udało się zakończyć dzień na plusie.

Niepokój inwestorów budziły obawy związane z odpowiedzią amerykańskich władz na narzucenie przez Pekin Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie narodowym. Sytuacja wokół byłej brytyjskiej kolonii oraz oskarżenia związane z pandemią koronawirusa kładą się ostatnimi czasy cieniem na wzajemnych stosunkach dwóch największych gospodarek świata. Czynnikiem dodatkowo wzbudzającym niepewność jest swoista „nieprzewidywalność” samego prezydenta Donalda Trumpa i jego często, bardzo emocjonalne reakcje. Tym razem jednak szef Białego Domu wykazał się pewnym umiarkowaniem. 

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Co prawda oskarżył Chiny o „ciągłe łamanie obietnic”, ale w swoich komentarzach nie wspominał ani o zakończeniu umowy handlowej, ani o sankcjonowaniu Pekinu. Pozwoliło to wskaźnikom odreagować wcześniejsze spadki i wyjść nad kreskę.

Zaprezentowane w piątek dane makro wpisały się w czarny obraz gospodarki dotkniętej kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Bardzo mocno, silniej niż zakładali ekonomiści spadły w kwietniu wydatki Amerykanów, notując kolejny niechlubny rekord. A to przecież jeden z motorów napędowych gospodarczego giganta. Pojawiły się już opinie, ze spadek jaki USA odnotują w drugim kwartale będzie największy od Wielkiego Kryzysu 

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell, przemawiając w audycji internetowej zorganizowanej w piątek przez Princeton University, powtórzył obietnicę amerykańskiego banku centralnego, że wykorzysta swoje narzędzia do wzmocnienia gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa.

Największym obciążeniem dla indeksów w piątek były walory spółek z sektora finansowego, które przez ostatnie sesje należały do najmocniejszych spośród głównych branż wchodzących w skład indeksu S&P500. Dopiero w końcówce sesji zaczęły one odrabiać straty pozwalając indeksom na umocnienie..

Na finiszu piątkowej sesji indeks największych blue chipów Dow Jones IA zniżkował o 0,07 proc. Wskaźnik S&P50 rósł o 0,48 proc. Natomiast technologiczny Nasdaq zyskał już zdecydowanie, 1,29  proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane