Dr Kazimierz Sedlak: Klin podatkowy

dr Kazimierz Sedlak, Sedlak & Sedlak
opublikowano: 23-11-2010, 15:51

Klin podatkowy oznacza różnicę między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika a wynagrodzeniem, które otrzymuje na rękę. Różnicę tę tworzą podatek od dochodu (PIT) oraz tzw. parapodatki, czyli składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę i pracownika.

Zobacz więcej

Kazimierz Sedlak

Wysokość obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych krajach świata. W 2009 roku najwyższy klin podatkowy wśród państw Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD) zanotowano w Belgii, na Węgrzech i w Niemczech. Balast podatkowy stanowił tam odpowiednio 55,2%, 53,4% i 50,9% całkowitych kosztów zatrudnienia. Pod względem wielkości klina podatkowego Polska uplasowała się na 18 miejscu wśród 30 krajów należących do Organizacji. W 2009 roku klin podatkowy w naszym kraju stanowił 34% całkowitych kosztów pracy. Oznacza to, że do ZUS-u i Urzędu Skarbowego trafiała przeciętnie 1/3 wydatków, które na pracownika przeznaczał przedsiębiorca.

Polska zaliczana jest do grona krajów, w których w latach 2000-2009 klin podatkowy zmniejszył się najbardziej. Istotny spadek obciążeń z tytułu pracy zawdzięczamy obniżeniu składki na ubezpieczenie rentowe oraz wprowadzeniu ulgi na dzieci w 2007 roku. Klin obniżył się również dzięki redukcji i wprowadzeniu dwóch stawek podatku dochodowego (PIT) począwszy od 2009 roku.

Choć pod względem wielkości klina, na tle krajów OECD lokujemy się pośrodku stawki, polskim problemem jest jego „płaskość”. Dotyczy to głównie osób zarabiających mniej niż średnia krajowa. Pracownik otrzymujący przeciętną, polską pensję oddaje na rzecz państwa niemal taką samą część swoich zarobków jak osoba zarabiająca 2/3 tej kwoty. W 2009 roku do kasy państwa trafiało w ten sposób odpowiednio 24,3% i 23% płacy brutto. Zróżnicowanie klina podatkowego uwidacznia się dopiero w przypadku osób, których zarobki są wyższe od przeciętnych w kraju. W 2009 roku osoby najlepiej zarabiające musiały – w postaci podatków i składek na ubezpieczenia społeczne – oddawać około 1/3 swoich dochodów.

W krajach OECD oraz „starej” UE wynagrodzenia różnicują klin podatkowy bardziej niż w Polsce. Wraz ze wzrostem zarobków obciążenia na pracę rosną tam średnio o około 4-5 punktów procentowych. Większość krajów Europy i świata pozostaje wiernych systemowi opartemu na progresji podatkowej. W praktyce oznacza to, że wraz ze zwyżką dochodów brutto proporcjonalnie rosną również „daniny” przeznaczane na rzecz państwa. Wyraźne zróżnicowanie podatkowe można zaobserwować między innymi w Belgii, na Węgrzech oraz USA.

www.sedlak.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Kazimierz Sedlak, Sedlak & Sedlak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu