Dr Witt wystąpi do funduszy grupy BRE o odszkodowanie

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 27-06-2001, 00:00

Dr Witt wystąpi do funduszy grupy BRE o odszkodowanie

Od wielu miesięcy spór z inwestorami finansowymi z grupy BRE toczy Andrzej Wojda, założyciel spółki produkującej soki Dr Witt. Wkrótce zamierza złożyć pozwy o odszkodowania przeciwko funduszom inwestycyjnym, zależnym od giełdowego banku, które kontrolują w rozlewni 40 proc. akcji.

Andrzej Wojda, założyciel i większościowy udziałowiec spółki Dr Witt, jednej z największych firm produkujących soki i napoje, zarzuca funduszom inwestycyjnym z grupy BRE Banku, że przez złamanie zakazu konkurencji działały na szkodę spółki, w której kontrolowały 40 proc. akcji. Szef Dr Witta zamierza wystąpić przeciwko nim o odszkodowanie do Sądu Arbitrażowego — nie zamierza ustąpić inwestorowi, który, jego zdaniem, ponosi odpowiedzialność za poważne problemy finansowe firmy.

— Wszystko zaczęło się po zmianie zarządu w Famco, spółce zarządzającej dwoma funduszami zależnymi od BRE, które kupiły 40 proc. akcji mojej spółki. Fundusze łamały umowy inwestycyjne. Jestem jednak przekonany, że nie doszłoby do konfliktu między nami, gdyby nie działania Anthony Dorana, odpowiedzialnego za inwestycje Famco — uważa Andrzej Wojda.

Fundusze z grupy BRE, które zainwestowały w rozlewnię Dr Witt, są również akcjonariuszami konkurencyjnej firmy z branży soków i napojów — Hoop. Należy do nich 29 proc. akcji. Poprzedni menedżment spółek inwestycyjnych współpracował podobno z obydwoma zakładami bezkonfliktowo.

Andrzej Wojda uważa, że Anthony Doran chciał doprowadzić do przejęcia Dr Witta. W 2000 r. niewiele brakowało, by firmę kupił inny konkurent — Tadeusz Niewiadomski, właściciel Sondy ze Zduńskiej Woli. Wiele mówiło się też o połączeniu Dr Witta i Hoopa.

Szef Dr Witta znalazł wyjście z podbramkowej sytuacji, w której postawił go partner finansowy. Przeniósł najbardziej wartościowy składnik majątku producenta soków — prawo do marki „Dr Witt”, do nowej spółki akcyjnej: Dr Witt Dystrybucja. BRE jest udziałowcem w rozlewni, która podpisała ze spółką akcyjną umowę „o usługowy rozlew soków”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dr Witt wystąpi do funduszy grupy BRE o odszkodowanie