Draghi: QE trzeba zrealizować do końca

Prezes Europejskiego Banku Centralnego ocenia, że działania stymulacyjne w ramach polityki pieniężnej przenikają do realnej gospodarki. Mario Draghi przekonuje, że ilościowe luzowanie (QE) poprzez zakup obligacji powinno zostać zrealizowane do końca.

Zobacz więcej

Mario Draghi Bloomberg

- Program zakupów aktywów postępuje dobrze – powiedział Draghi na konferencji w czwartek we Frankfurcie po tym, jak EBC zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Szef EBC przedstawił prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji w ciągu trzech lat podobne do prezentowanych w marcu. Draghi podkreślił, że jest za realizacją pełnej stymulacji.  
 
- Spodziewamy się większej poszerzenia ożywienia gospodarczego, a popyt krajowy powinien nadal być wspierany przez rozwiązania polityki pieniężnej – powiedział Draghi. 

EBC prognozuje, że 2015 roku wzrost gospodarczy wyniesie 1,5 proc., a w 2016 roku 1,9 proc. W 2017 roku ma wzrosnąć do 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Draghi: QE trzeba zrealizować do końca