Drewno na wagę złota

opublikowano: 05-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Już za kilka dni ruszy sprzedaż drewna z przyszłorocznej puli. Branża drzewna obawia się kolejnych podwyżek i pogłębienia zapaści.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się

  • o ile wzrosły ceny drewna w zeszłym roku, o ile mogą wzrosnąć w tym i przyszłym
  • jakie są podwody podwyżek
  • jakie mogą być ich skutki

– Ceny drewna okrągłego w Polsce są obecnie najwyższe w Europie – powtarza po raz kolejny Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD).

Najdroższe w Europie
Najdroższe w Europie
Ceny w Polsce są najwyższe na kontynencie - tak twierdzą przedstawiciele branży drzewnej, która zaopatruje się w Lasach Państwowych. Te utrzymują jednak, że gdzie indziej bywa drożej.
fot. fot. Andrzej Sidor/FORUM

Taki argument pojawił się w poniedziałkowym liście, jaki ta oraz kilka innych organizacji zrzeszających firmy branży drzewnej i pokrewnych wystosowały do premiera Mateusza Morawieckiego. Odpowiedzi szefa rządu na razie nie ma, ale swoje oświadczenie kolejnego dnia wydały Lasy Państwowe (LP). Zaprzeczają twierdzeniom biznesu i podają własne przykłady cen. To m.in. 1 m sześc. tarcicy który – jak wynika z oświadczenia LP w Polsce kosztuje średnio 1,5 tys., a w Szwecji – równowartość 346 USD (czyli o prawie 200 zł więcej) oraz 1 m sześc. sosny wielkowymiarowej – w Polsce średnio 390 zł, a w Niemczech – 85 EUR.

– Te przykłady to manipulacja – twierdzi jednak Jarosław Michniuk, prezes firmy Paged i reprezentant Koalicji na rzecz polskiego drewna.

Wyjaśnia, że tarcica to nie drewno okrągłe, ale produkt tartaczny. Jego cena, która zależy m.in. od kosztów robocizny czy marży, nijak się ma do cen surowca drzewnego. Z kolei wymienionej przez LP ceny sosny wielkowymiarowej Jarosław Michniuk nigdzie w tym roku nie widział, choć jego firma kupowała taki surowiec. Płaciła jednak około 800 zł za 1 m sześc.

– Nie wiadomo, skąd i z jakiego okresu pochodzą podane w oświadczeniu LP ceny drewna – dodaje prezes Pagedu.

Przedstawiciele branży drzewnej powołują się na konkretne niezależne źródło, jakim jest świeży, bo datowany na wrzesień tego roku raport analityków banku Pekao.

– Wynika z niego, że średnia cena drewna w Polsce wzrosła w 2021 r. o około 60 proc., podczas gdy w Unii Europejskiej ten wzrost wyniósł około 37 proc. – mówi Jarosław Michniuk.

Według jego szacunków w tym roku cena może skoczyć o 80-100 proc., ale to nie koniec podwyżek.

– Z zapowiedzi samej Dyrekcji Generalnej Lasów wynika, że w przyszłym roku minimalna cena drewna wzrośnie o 40 proc. – dodaje menedżer.

Skutki tego wzrostu cen już są widoczne na rynku.

– O ile w pierwszej połowie tego roku nasza sprzedaż rosła, to w drugiej widać już spadek o 10-15 proc. – mówi Roman Malicki, prezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL zrzeszającego producentów palet.

– Obecnie krajowy portfel zamówień skurczył się o 20 proc., zaś eksportowy aż o 50 proc. Spodziewamy się, że w tym roku wolumen sprzedaży mebli skurczy się o 20-25 proc., zaś w przyszłym może to być nawet 30 proc. – dodaje Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM).

Według niego niektóre firmy z tej branży już rezygnują z zatrudniania części pracowników, przechodzą z czterobrygadowego na trzyzmianowy system pracy, a są i takie, które myślą o skróceniu tygodnia pracy z pięciu do czterech, a nawet trzech dni.

– W naszej branży pracuje ok. 400 tys. ludzi. Nie mogę wykluczyć, że ich liczba skurczy się nawet o 100 tys. – mówi Jędrzej Kasprzak, prezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce.

Zdaniem przedstawicieli przemysłu powodem wzrostu cen jest przede wszystkim narzucany przez LP system sprzedaży drewna. Są jednak i inne: wykorzystanie pełnowartościowego surowca jako paliwa energetycznego oraz rosnący eksport m.in. do Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane