Droga ku neutralności węglowej

komentarz partnera Henryk Kwapisz dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain
opublikowano: 25-11-2020, 16:47
aktualizacja: 25-11-2020, 19:29

W Polsce w ostatnich latach uczyniono ogromny krok w kierunku istotnego ograniczenia niskich emisji poprzez poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków. Takie programy jak Czyste Powietrze czy Stop Smog dają nadzieję, że jakość powietrza w Polsce ulegnie znaczącej poprawie.

Jednak przed nami stoi dużo większe wyzwanie, czyli uniknięcie katastrofy klimatycznej, która może być wynikiem utrzymującej się na bardzo wysokim poziomie emisji CO2. Jedynym sposobem zapobieżenia tej katastrofie jest osiągnięcie globalnej neutralności klimatycznej, czyli równowagi między emitowaniem oraz pochłanianiem gazów cieplarnianych. Cel ten musi zostać osiągnięty najpóźniej do 2050 r. przez redukcję gazów cieplarnianych w takim zakresie, by wywołany nimi globalny przyrost temperatury nie przekroczył 1,5 st. C. Dlatego też firmy, które są świadome tego problemu, już teraz same podejmują zobowiązania, by stać się neutralne klimatycznie właśnie do tego roku.

Pośród nich jest Saint-Gobain, które przystąpiło do największej na świecie inicjatywy skupiającej, w ramach ONZ, biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju – UN Global Compact. Wraz z pozostałymi członkami, Saint-Gobain podpisało we wrześniu 2019 r. wspólny dokument „Business Ambition for 1.5°C”, tym samym zobowiązując się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Strategia Grupy Saint-Gobain obejmuje wiele dziedzin: podniesienie efektywności energetycznej procesów w naszych fabrykach, zmianę dostawców energii na tę bardziej zieloną, np. pochodzącą z farm wiatrowych zamiast z węgla, współpracę z tymi dostawcami surowców, którzy wypełniają zasady zrównoważonego rozwoju, działania w zakresie transportu, tak by korzystać z jak najmniej emisyjnego, szerokie działania w zakresie badań i rozwoju, by tworzyć przede wszystkim produkty ekoinnowacyjne, no i wreszcie wspieranie technologii i procesów, które pomagają wychwytywać i magazynować CO2.

W każdym kraju, w którym działa Saint-Gobain, w tym oczywiście również w Polsce, powstaje mapa drogowa mająca wyznaczyć jednoznaczne cele dochodzenia do neutralności klimatycznej. Nie ulega jednak wątpliwości, że aby je osiągnąć, trzeba do działań przekonać nie tylko pracowników, ale również partnerów zewnętrznych. Projektowanie budynków o zerowym śladzie węglowym, a potem wznoszenie ich przy użyciu takich materiałów, które przyczyniają się do ograniczenia emisji, jak np. izolacji z wełny szklanej czy odpowiedniego szkła, powinno wyznaczyć trend na kolejne lata. Nadrzędny cel Saint-Gobain to: „Making the world a better home”, a kroki na mapie dojścia do neutralności węglowej będą sprzyjać realizacji tej właśnie ambicji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polecane