Droga ropa psuje nastroje

Marek Druś
opublikowano: 12-04-2006, 00:00

Na europejskich giełdach przeważała we wtorek podaż. Nastroje inwestorów popsuł nieoczekiwany spadek kwietniowego wskaźnika zaufania niemieckich inwestorów ZEW, a także wypowiedź członka władz Europejskiego Banku Centralnego (ECB), z której wynika, że podwyżka stóp procentowych w czerwcu jest prawdopodobna. Wciąż negatywnie oddziałuje na rynek wzrost notowań ropy. Cena baryłki ropy Brent osiągnęła we wtorek w Londynie rekordowy poziom 69,59 USD.

Najmocniej przecenioną spółką z indeksu DJ Stoxx 600 był Scottish & Newcastle. Największy brytyjski browar poinformował, że odkupi markę piwa Foster’s w Europie i Rosji za ponad 500 mln USD. Znaczną część tej kwoty uzyska ze sprzedaży własnych akcji. Mocno staniały walory francuskiego koncernu Alstom. Największy na świecie producent superszybkich pociągów zapowiedział wyraźny spadek sprzedaży na chińskim rynku. Inwestorzy pozbywali się także papierów banków, m.in. Barclays i Deutsche Bank. Notowania tego ostatniego osłabiła wiadomość o grzywnie nałożonej przez regulatora brytyjskiego rynku finansowego.

W grupie drożejących spółek znalazła się Nokia, która poinformowała, że ceny komórek w I kwartale były wyższe, niż prognozowała. Rekordowe ceny metali i ropy nadal podbijały kursy spółek surowcowych i naftowych, m.in. liderów obu branż — BHP Billiton i BP.

Sesje w USA zaczęły się wzrostami. Nastroje poprawiły lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne koncernu aluminiowego Alcoa. Rekordowo taniał Bausch & Lomb po doniesieniach o wstrzymaniu z powodów medycznych dostaw niektórych produkowanych przez spółkę szkieł kontaktowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Droga ropa psuje nastroje