Droga solidarna odpowiedzialność

opublikowano: 26-06-2016, 22:00

Zmiany w VAT wprowadzone nowelą Prawa celnego mogą ograniczyć współpracę importerów i agencji celnych.

Ułatwienia w korzystaniu z procedury TIR czy wprowadzenie samoobsługi celnej to niektóre zmiany, które wprowadzi nowelizacja Prawa celnego, uchwalona przez Sejm. „Nowe przepisy są zgodne z unijnym kodeksem celnym (UKC) i mają zapewnić jednolite stosowanie przepisów na obszarze celnym Unii Europejskiej” — podkreśla w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Znowelizowane polskie Prawo celne zmienia też 22 innych ustaw, w tym o podatku od towarów i usług (VAT), o podatku akcyzowym i Służbie Celnej. Jedno z wprowadzanychtam regulacji może istotnie zmienić dotychczasową współpracę importerów i agencji celnych. W ustawie o VAT pojawi się przepis, który rozszerza odpowiedzialność tych ostatnich za regulowanie podatku. Przedstawiciel bezpośredni importera, czyli obsługująca go agencja celna, będzie ponosiła z nim solidarną odpowiedzialność za rozliczanie VAT w przypadku uproszczonych odpraw towarów. Uprawniają one do bezgotówkowego rozliczania VAT w imporcie. W normalnej procedurze przedsiębiorca powinien go zapłacić, w uproszczonej wpisuje on tylko w deklaracji kwoty należnego VAT i do odliczenia, ale faktycznie go nie płaci. Nie musi też czekać na zwrot. — Uprawnieni podatnicy korzystają z tego ułatwienia chętnie, bo dzięki temu nie kredytują odliczonego VAT — podkreślaMarta Kolbusz-Nowak, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY. Przedsiębiorcy obawiają się, że po zmianach agencje zaczną odmawiać dokonania odpraw albo żądać wysokiego zabezpieczenia na wypadek ryzyka powstania zaległości w podatku. Polska Izba Spedycji i Logistyki prognozuje, że importerzy będą dokonywać odpraw celnych w innych krajach UE, co może też skutkować ograniczeniem działalności polskich agencji celnych. Importer odprawiający towary w portach Europy Zachodniej będzie miał prawo do rozliczenia VAT importowego w deklaracji i nie napotka takich trudności, jak w przypadku odprawy celnej towaru na terenie Polski. Teraz nowelą zajmie się Senat. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane