Drogi: 16 mld zł oszczędności

Katarzyna Kapczyńska
24-04-2007, 00:00

Drogowa dyrekcja zapowiada inwestycje w poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dzięki nim chce uratować 1,5 tys. osób rocznie.

Drogowa dyrekcja zapowiada inwestycje w poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dzięki nim chce uratować 1,5 tys. osób rocznie.

Ministerstwo Transportu (MT) i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ruszyły z programem „Ósemka-Osiem-Osiemdziesiąt Osiem”. Chodzi o wdrożenie inwestycji w bezpieczeństwo ruchu drogowego.

— W tym roku na krajowej „ósemce” (najdłuższa polska droga biegnąca z Budziska do Kudowy-Zdroju — przyp. red.) wydamy na ten cel 160 mln zł — mówi Jerzy Polaczek, minister transportu.

W 2008 r. mają ruszyć projekty na kolejnych ośmiu drogach krajowych, a później na 88. Stąd nazwa programu.

Falstart GAMBIT

Zbigniew Kotlarek, szef GDDKiA, informuje, że Polska jeszcze przed akcesją zobowiązała się w ramach tzw. programu GAMBIT do ograniczenia liczby drogowych wypadków.

— Niestety, nie został on zrealizowany. Przystępujemy do przygotowania nowego —mówi Zbigniew Kotlarek.

Ruszą więc budowa i remont dróg, bezkolizyjnych skrzyżowań, chodników, kładek dla pieszych czy wreszcie poprawa sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.

Dzięki temu do 2012 r. liczba ofiar śmiertelnych (obecnie 2 tys.) spadnie do 500.

— Pozwoli to zaoszczędzić prawie 16 mld zł — szacuje Kazimierz Jamroz, zaangażowany w pracę nad programem.

A jakie będą koszty?

— Średnio co czwarty-piąty złoty przeznaczony na drogi idzie na poprawę bezpieczeństwa. W konsekwencji same korzyści ekonomiczne będą pięciokrotnie wyższe od wydatków — mówi prof. Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej.

Radary i nowe znaki

Drogowi eksperci zwracają jednak uwagę, że oprócz inwestycji w drogi, trzeba też zwrócić uwagę na edukację kierowców, by starali się jeździć bezpiecznej. To ważne, bo według szacunków dyrekcji inwestycje w drogi i bezpieczeństwo mają spowodować obniżenie w 2013 r. liczby ofiar śmiertelnych o 900. Edukacja, nadzór nad ruchem i poprawa systemu ratownictwa mają zmniejszyć ją o kolejne 600.

Będzie jednak kij i marchewka. Waldemar Królikowski, który pracuje przy wdrożeniu programu bezpieczeństwa drogowego na „ósemce”, informuje, że na trasie powstanie ponad 90 słupów z fotoradarami, ale zapowiada też, że „zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości”. Nie oznacza to oczywiście, że wkrótce po drogach będzie można jeździć z dowolną prędkością, mają jednak pojawić się znaki, które będą na przykład nakazywały zmniejszyć szybkość tylko w przypadku opadów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Drogi: 16 mld zł oszczędności