Drogie auto firmowe lepiej w leasingu

Katarzyna Rola-Stężycka Agata Szymborska-Sutton z Tax Care, partnera „Pulsu Firmy”
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

Leasing czy kredyt? W przypadku drogiego, luksusowego auta osobowego bardziej opłacalny będzie leasing — wyliczył Tax Care.

Pod względem podatkowym leasing wygrywa z kredytem — wyższa tarcza podatkowa w przypadku leasingu sprawia, że efektywny koszt nabycia samochodu osobowego jest niższy niż w przypadku zakupu na kredyt. Przy czym w przypadku aut luksusowych korzyść będzie dużo wyższa niż przy autach, których wartość nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wiele będzie także zależeć od wynegocjowanych przez przedsiębiorcę warunków finansowych — w tabeli opieramy się na symulacji kredytu i leasingu, których całkowity koszt wyliczony jest na podstawie tego samego czasu (5 lat) oraz identycznej prowizji (5 proc.) i wkładu własnego. Założyliśmy także, że przedsiębiorca wybierałby pomiędzy kredytem a leasingiem operacyjnym (możliwy jest jeszcze leasing finansowy, ale z podatkowego punktu widzenia jest bardzo podobny do kredytu i dużo mniej popularny wśród leasingobiorców). Biorąc kredyt na zakup samochodu, trzeba pamiętać, że sama pożyczka nie jest kosztem podatkowym.

Do kosztów zalicza się natomiast kwoty wynikające z amortyzacji auta oraz zapłacone odsetki od kredytu. Z tym że odsetki, które zostaną naliczone do dnia przekazania samochodu do używania, podwyższą jego wartość początkową, która będzie amortyzowana. Późniejsze, czyli zapłacone po dniu przekazania samochodu do używania, zostaną zaliczone do kosztów bezpośrednio.

W przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca musi się liczyć z ograniczeniami przy rozliczeniu kosztów. Dotyczy to aut, których wartość jest wyższa niż 20 tys. EUR (kwota ta jest przeliczana na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania). W takiej sytuacji do kosztów nie można zaliczyć nadwyżki ponad tę kwotę. Takie ograniczenie nie dotyczy jednak samochodów wziętych w leasing operacyjny — w tym przypadku leasingobiorca bez ograniczeń zalicza w koszty całość rat leasingowych, a także czynsz inicjalny i opłaty manipulacyjne. Ta forma finansowania będzie więc szczególnie korzystna dla tych przedsiębiorców, którzy kupują drogi samochód osobowy. W przypadku samochodu osobowego można odliczyć 60 proc. VAT wykazanego na fakturze, jednak nie więcej niż 6 tys. złotych. Pozostała, nieodliczona część stanowi natomiast koszt uzyskania przychodu. Kupując auto na kredyt, VAT rozliczony zostanie „z góry”. jednorazowo. W przypadku leasingu operacyjnego, który jest traktowany jako świadczenie usług, VAT rozliczony zostanie co miesiąc z kolejnej faktury za czynsz (aż do ustalonego limitu). Należy jednak pamiętać, że wykup samochodu przy umowie leasingu traktowany jest już nie jako świadczenie usług, tylko jako odpłatna dostawa, opodatkowana VAT. Dlatego VAT od kwoty wykupu można odliczyć ponownie, tym razem z faktury zakupu (również maksymalnie 60 proc. VAT, nie więcej niż 6 tys. zł).

Kredyt:

Zalety

podatek VAT można rozliczyć od razu przy zakupie banki udzielą kredytu zarówno na zakup nowego, jak i używanego auta kredyt można bez problemu spłacić przed czasem (choć zwykle trzeba zapłacić prowizję) możliwość zastosowania korzystnej, jednorazowej amortyzacji (ale tylko w przypadku samochodu ciężarowego)

Wady

banki niechętnie podejmują się kredytowania przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność; instytucje finansowe wymagają od nich zazwyczaj przynajmniej kilkumiesięcznego stażu (szczególnie od firm z niskim wkładem własnym) likwidacja szkody na własną rękę

Leasing operacyjny:

Zalety

firmy leasingowe są bardziej elastyczne niż banki, często sfinansują auto przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność opóźnienia w płatności rat nie są odnotowywane w BIK uproszczone procedury związane z zawarciem umowy leasingu pomoc firmy leasingowej przy likwidacji szkody możliwość skorzystania z usług dodatkowych (przeglądy, naprawy itp.)

Wady

firma nie może rozliczyć podatku VAT „z góry”, tylko stopniowo, w każdej kolejnej racie leasingowej firmy leasingowe rzadko podejmują się finansowania aut używanych umowa leasingu musi trwać minimum 2 lata i praktycznie nie można jej zakończyć przed czasem wynikającym z umowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Rola-Stężycka Agata Szymborska-Sutton z Tax Care, partnera „Pulsu Firmy”

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu