Drogowi operatorzy łączą siły

opublikowano: 08-03-2016, 22:00

Koncesjonariusze budują forum, by rozmawiać o nowych systemach opłat i proponować rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo.

Zarządcy prywatnych odcinków autostradowych będą mówić jednym głosem.

— Dotychczas koncesjonariuszy reprezentowała zazwyczaj Autostrada Wielkopolska (AWSA). Ostatnio jednak, wraz z innymi podmiotami zarządzającymi odcinkami polskich autostrad, powołaliśmy forum, które będzie nas wszystkich reprezentować — mówi Robert Nowak, prezes Autostrady Wielkopolskiej II, zarządzającej trasą ze Świecka do Nowego Tomyśla i wiceprezes AWSA, będącej koncesjonariuszem odcinka Nowy Tomyśl — Konin.

Nowy podmiot to Polskie Autostrady Koncesyjne (PAK). Jego rolą będzie dialog z urzędnikami i proponowanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na drodze.

— Jest wiele dziedzin, w których PAK może reprezentować koncesjonariuszy. Możemy rozmawiać nie tylko o rozwiązaniach dotyczących funkcjonowania w Polsce systemu poboru opłat, ale także angażować się w dialog, który pomoże wdrożyć na krajowej sieci europejską usługę opłat elektronicznych — wylicza Robert Nowak.

Za pośrednictwem PAK koncesjonariusze będą także organizować wspólne akcje edukacyjne dla kierowców, by poprawić bezpieczeństwo jazdy.

— Forum będzie także prowadzić rozmowy z przedstawicielami administracji drogowej i przekazywać europejskie doświadczenia dotyczące na przykład oznakowania dróg. Zmiany w tej dziedzinie mogą przyczynić się do ograniczenia liczby wypadków. Przyglądamy się także systemowi szkoleń kierowców i widzimy, że odbywają się głównie w okolicach ośrodków szkoleniowych — tłumaczy Robert Nowak.

Świeżo upieczeni kierowcy czasem nie potrafią poruszać się po coraz częściej budowanych w Polsce drogach szybkiego ruchu. Jedną z inicjatyw PAK może być więc proponowanie rozwiązań, pozwalających lepiej wyszkolić kierowców starających się zdobyć prawo jazdy.

Zdaniem Andrzeja Maciejewskiego, zastępcy dyrektora w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, budowa forum jest dobrym pomysłem. Przypomina, że kwestie autostradowych opłat zostały z koncesjonariuszami uzgodnione w umowach i ewentualne zmiany trzeba będzie negocjować z każdym podmiotem indywidualnie, ale kwestie bezpieczeństwa czy edukacji kierowców to rzeczywiście dziedziny, które będzie można uzgadniać z PAK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu