Drogowskaz dla biznesu

Gdy inwestorzy chcą wypłynąć na szerokie wody, potrzebują busoli i dobrej mapy. Najwięcej wskazówek znajdą w rankingu Banku Światowego.

„Doing Business” to marka sama w sobie. Raport opracowywany przez ekspertów Banku Światowego to najszersza skala porównawcza łatwości prowadzenia działalności gospodarczej na świecie. Analiza obejmuje 10 dziedzin prowadzenia biznesu, które charakteryzują cały cykl życia średniej wielkości przedsiębiorstwa — od rejestracji do likwidacji. Pomiędzy są zmagania z dostępem do finansowania, pozwoleniami na budowę czy administracją podatkową. Jeśli gospodarka jest dobrze regulowana, to zazwyczaj owoce zbierane są w postaci solidnego tempa wzrostu. Wolność gospodarcza i klimat dla biznesu nie są mierzone wskaźnikami typu PKB, inflacja czy wielkość produkcji, ale wymiernymi i dotyczącymi każdego przedsiębiorcy regulacjami gospodarczymi i przepisami. Ranking „Doing Business” daje więc obraz tego, jak wygląda prowadzenie interesów w praktyce, a nie tylko w teorii opisywanej przez dane statystyczne.

Inwestor, otwierając blisko 300-stronicowe opracowanie, dostaje do ręki kompas, dzięki któremu bez większego trudu może się poruszać w gąszczu legislacyjnych zawiłości, jakie występują pod każdą szerokością geograficzną. Dzięki „Doing Business” dowie się, jak długo będzie rejestrował firmę i ile go to będzie kosztowało. Jeśli wymarzy się przedsiębiorcy fabryka — nic prostszego — może sprawdzić, jak zdobyć pozwolenie, gdzie najłatwiej znaleźć finansowanie i jeszcze czy uda mu się bez przeszkód kupić energię elektryczną do uruchomienia taśm produkcyjnych. Gdy już machina ruszy, czas na zdobywanie nowych rynków.

Eksperci Banku Światowego zadbali, żeby i na pytania o biurokrację, jakiej wymaga eksport i import, znalazły się odpowiedzi. Gdy już biznes sprawnie zarabia, trzeba zapłacić podatki. Im prostsze daniny i mniejsza uciążliwość fiskusa, tym lepszy wabik dla kapitału. Gdyby zaś noga w biznesie się powinęła nam lub partnerom handlowym, to w „Doing Business” jest wiedza, jak likwiduje się firmę i odzyskuje długi. Eksperci Banku Światowego nie bez dumy przyznają, że ich raport przyczynił się już do zreformowania połowy świata w duchu biznesowej przyjazności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu