Druga Islandia wraca na Podhale

opublikowano: 04-11-2018, 22:00

W planach jest kolejny odwiert geotermalny za 45 mln zł. Ma być najgłębszy w Polsce.

Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane — to gminy, w których domy i inne budynki, w tym hotele, zaopatrywane są już w ciepło z gorących źródeł. Dodatkowo z ciepła dostarczanego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) Geotermia Podhalańska (w którym większość udziałów posiada zależny od

Ministerstwa Środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), korzystają Tatrzański Park Narodowy czy kompleks rekreacyjny Termy Szaflary. To wszystko dzięki trzem odwiertom eksploatacyjnym oraz dwóm chłonnym, które służą do ponownego wtłaczania wody w głąb ziemi.

— Spółka chce dołączyć do sieci ciepłowniczej nowych użytkowników na linii Szaflary — Nowy Targ — zapowiada Wojciech Ignacok, prezes PEC.

W związku z tym ma w planach wywiercenie nowego otworu badawczo-eksploatacyjnego. Byłby to najgłębszy odwiert w Polsce (ma mieć co najmniej 5 km). Koszt to 45 mln zł, które w całości pokryje dotacja z NFOŚiGW. Obecnie trwa przetarg na wykonanie badań sejsmicznych i magnetotellurycznych, które mają określić jego lokalizację — informuje w komunikacie prasowym NFOŚiGW. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiercenie ruszy w przyszłym roku i potrwa ok. 6-7 miesięcy.

— Po długim czasie inwestowania (łącznie blisko 260 mln zł w latach 1998-2017, z czego połowa to dotacje) w odwierty, badania geologiczne i hydrologiczne czy kosztowną budowę praktycznie od zera sieci ciepłowniczej, w 2008 r. wyszliśmy na plus i od tego czasu spółka osiąga zyski — informuje Wojciech Ignacok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu