Drugi dzień korekty

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 16-11-2012, 00:00

W czwartek złoty drugi dzień korygował wcześniejsze osłabienie.

Po godz. 16. kurs EUR/PLN zbliżył się do 4,15 zł, wobec 4,1650 zł na zamknięciu w środę. Kurs USD/PLN spadł natomiast do 3,2433 zł z 3,2704 zł. Umocnienie złotego doskonale wpisuje się w podobne zachowanie kursu EUR/USD, idąc jednocześnie pod prąd sytuacji na głównych europejskich giełdach, gdzie dominowały spadki. Poprawa nastawienia do wspólnej waluty, a także walut naszego regionu, to konsekwencja danych ze starego kontynentu, przede wszystkim z Włoch i Francji, gdzie dość nieoczekiwanie raporty o PKB za III kwartał okazały się lepsze od oczekiwań. To dało nadzieję, że sytuacja nie jest aż tak zła, jak pierwotnie się tego obawiano. Pewnym wsparciem dla nastrojówmogły też być doniesienia hiszpańskiej prasy o tym, że rząd Mariano Rajoya szuka rozwiązania alternatywnego do pomocy międzynarodowej.

Stosunkowo niewielkie emocje na rynku walutowym wywołała wczoraj cała seria raportów makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych (inflacja CPI, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeksy NY Empire State i Fedu z Filadelfii). I to pomimo że jak w przypadku indeksu Fedu czy danych z rynku pracy, raporty mocno zaskoczył. Bez echa natomiast przeszły gołębie wypowiedzi na temat stóp procentowych ze strony prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki i Jerzego Hausnera z Rady Polityki Pieniężnej.

Marcin R. Kiepas

XTB DM

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy