Drzewiarze u Boniego

GRA
31-08-2010, 00:00

Przedstawiciele branży drzewnej byli u ministra Michała Boniego. Lobbowali za zmianą systemu sprzedaży drewna.

Przedstawiciele branży drzewnej byli u ministra Michała Boniego. Lobbowali za zmianą systemu sprzedaży drewna.

"Owocne" — tak przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego mówią o piątkowym spotkaniu z ministrem Michałem Bonim. Organizacja lobbuje za głębokimi zmianami w systemie e-drewno, za pośrednictwem którego Lasy Państwowe sprzedają drewno tartakom, producentom podłóg czy firmom papierniczym.

— Minister Michał Boni zgodził się z nami, że niezbędne jest pilne wynegocjowanie sensowego "prowizorium" oraz ustalenie konkretnego harmonogramu prac nad zmianą ustawy o lasach. Przekazał również, że poprosi odpowiednie służby państwowe, aby zbadały sprawę wad systemu przetargowej sprzedaży drewna. Zapowiedział też zwołanie, w krótkim terminie, narady wszystkich zainteresowanych stron, aby ustalić zastępcze rozwiązania sprzedaży drewna na 2011 r. i sposób dalszego działania — relacjonuje Sławomir Wrochna, prezydent izby.

Drzewiarze są przekonani, że obowiązujący system sprzedażowy jest nieefektywny i potencjalnie korupcjogenny. Dowodzą tego udokumentowane przypadki firm i osób, które bezprawnie zdobywały dostęp do bazy danych systemu e-drewno. Mogły wykorzystać wiedzę o tym, kto faktycznie bierze udział w przetargu do nacisku na niego, a także do zmowy cenowej. Izba uważa, że niemożliwe jest zabezpieczenie systemu e-drewno przed patologicznymi zdarzeniami.

— System należy zmienić. Jesteśmy za tym, aby większość drewna, czyli 50-70 proc., była sprzedawana w drodze negocjacji, a reszta — w drodze licytacji, ale o charakterze otwartym. Chodzi nam o pełną jawność, czyli żeby oferty wszystkich graczy były widoczne — wylicza Sławomir Wrochna.

Tymczasem Lasy Państwowe bronią systemu e-drewno. Ich przedstawiciele podkreślają, że wady zostały wykryte, a wykorzystywane luki — uszczelnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Drzewiarze u Boniego