Czytasz dzięki

Drzwi do PPK otworzyły się dla kolejnych firm

Dariusz Selak, dyrektor biura relacji z klientami, PFR Portal PPK
opublikowano: 26-03-2020, 22:00

Zgodnie z Ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych 1 stycznia 2020 r. do PPK dołączyły firmy zatrudniające min. 50 osób, a podmioty zatrudniające min. 20 osób zostaną objęte ustawą od 1 lipca.

Jako pierwsze, 1 lipca 2019 r., zostały do programu włączone podmioty zatrudniające min. 250 osób (według stanu na 31 grudnia 2018 r.). Ta grupa, liczącaponad 4,3 tys. firm, ma już za sobą wybór instytucji finansowej, a także podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie. PPK w tych firmach stały się codziennością, a uczestnicy odnotowali na swoich rachunkach pierwsze wpłaty od państwa: powitalną i roczną. Doświadczenia tych firm i wypracowane przez nie praktyki mogą być bardzo pomocne dla mniejszych podmiotów w kolejnych turach wdrażania programu. Program jest obowiązkowy dla wszystkich podmiotów zatrudniających, choć istnieją określone w ustawie wyjątki, które mogą zostać zwolnione z tego obowiązku: dla przykładu podmioty, które mają wdrożony program PPE, nie muszą przystępować do PPK.

Pracownicy mają pełną dobrowolność przystąpienia do programu. Osoby pomiędzy 18. a 55. rokiem życia przystępują do programu na zasadzie autozapisu, czyli nie muszą podejmować żadnych czynności, jeśli chcą zostać uczestnikami programu. Wszystkim osobom, które nie chcą oszczędzaćw PPK, pozostaje możliwość złożenia deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat. Deklarację taką może również w każdej chwili złożyć osoba, która jest uczestnikiem PPK. Na takiej samej zasadzie można powrócić do programu: osoba, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat, może w dowolnym momencie przystąpić do programu PPK ponownie, składając odpowiedni wniosek. Osoby w wieku pomiędzy 55 a 70 lat przystępują do programu wyłącznie na podstawie złożonego wniosku.

Opierając się na doświadczeniach pracodawców z pierwszej tury, warto rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu PPK z wyprzedzeniem. Już sam wybór instytucji finansowej powinien być poprzedzony konsultacjami z zakładową organizacją związkową lub — w przypadku jej braku — z reprezentacją osób zatrudnionych. Doświadczenie wielu firm pokazuje, że jest to zadanie często czasochłonne — uzgodnienia szczegółów zajmują niekiedy nawet kilka tygodni. Dobrą praktyką jest, żeby wybór reprezentacji pracownikówbył poprzedzony akcją informacyjną. Należy też przygotować się do wprowadzenia PPK, dostosowując system wspomagający zarządzanie i funkcjonowanie firm, np. system kadrowo-płacowy. Dlatego warto dobrze wykorzystać przedłużenie okresu przejściowego dla podmiotów z drugiej fazy: starannie przygotować się do wdrożenia PPK w terminach jesiennych i dokładnie zaplanować cały proces.

Zapraszamy do zapoznania się z retransmisją webinarium "Akademia Wspierania i Rozwoju MSP" >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Selak, dyrektor biura relacji z klientami, PFR Portal PPK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu