DSS kupuje w Mongolii

ANP
opublikowano: 15-06-2011, 00:00

Spółka poszuka pierwiastków ziem rzadkich na Pustyni Gobi. Na przejęcie wyda blisko 11 mln zł.

Spółka poszuka pierwiastków ziem rzadkich na Pustyni Gobi. Na przejęcie wyda blisko 11 mln zł.

Władze Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS), dostawcy kruszyw łamanych dla projektów infrastrukturalnych w Polsce, parafowały umowę, która pozwoli przejąć 100 proc. udziałów mongolskiej spółki. Zapłaci za nie 4 mln USD (10,88 mln zł). Przejmowana firma posiada koncesję na poszukiwanie pierwiastków ziem rzadkich na ponad 2,7 tys. ha na Pustyni Gobi w mongolskiej prowincji Dornogobi.

"Obok obszaru, który pokrywa koncesja, do końca lat 80., z sukcesem eksploatowane było inne złoże. Mamy potwierdzenie, że potencjalnie zyskujemy dostęp do 15 pierwiastków z grupy lantanowców oraz dwóch dodatkowych pierwiastków — itru i skandu. Między innymi dlatego jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o ewentualną eksploatację mongolskiego złoża" — mówi cytowany w komunikacie Jan Łuczak, prezes DSS.

Dodaje, że lantanowce służą jako element składowy wojskowych systemów naprowadzania, wykrywania i zagłuszania. Stosuje się je również w elektrowniach wiatrowych i panelach słonecznych. Nie można ich zastąpić innym materiałem. Przejęcie ma być sfinalizowane w tym miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu