DuPont się dzieli

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 21-06-2002, 00:00

DuPont, amerykański koncern chemiczny, wydziela dział tkanin i materiałów. Tworzona spółka powstała dla oszczędności.

DuPont Textiles & Interiors (DTI), wydzielana właśnie ze struktury DuPont spółka, usamodzielni się do końca tego roku. W przyszłym 20 proc. jej akcji wejdzie na giełdę. Taki podział ma na celu obcięcie kosztów DuPont, który produkuje takie włókna jak lycra, cordura czy teflon. Przy okazji powstaje największa firma włókiennicza na świecie.

— Branża włókiennicza notuje 1-2- -proc. roczny wzrost. Ceny utrzymują się na poziomach z lat 80. Dlatego zdecydowaliśmy o oddzieleniu działu tekstylno-włókienniczego od koncernu DuPont — mówi Gregory Vas Nunes, wiceprezes na Europę DTI.

Spółka powstała, by poczynić oszczędności, więc nie zapowiada się na wielkie inwestycje. DTI będzie polegać na dwóch europejskich fabrykach (w Irlandii i Holandii) i jednym zakładzie w USA.

Gregory Vas Nunes przyznaje, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej będą się rozwijać szybciej niż zachodnie pod względem sprzedaży włókien i odzieży.

Choć Polska jest dużym rynkiem, to jednak nie jest szczególnie ciekawa dla firmy, która działa w 50 krajach.

— To Chiny rozwijają się najdynamiczniej i odegrają w przyszłości dużą rolę — mówi wiceprezes DTI na Europę.

Spółka, której obroty sięgną 6,5 mld USD (26,2 mld zł), chce rocznie przeznaczyć 50 mln USD (201,5 mln zł) na badania. Współpracuje m.in. z Philipsem.

— W ostatnich siedmiu latach wzrost sprzedaży w Polsce wynosił nawet 30 proc. Ubiegły rok był najlepszy w historii. Jednak po dotychczasowych wynikach z tego roku widać, że zanotujemy spadek sprzedaży — ostrzega Ewa Osmałek, przedstawiciel DuPont Poland.

W Polsce DuPont współpracuje m.in. z ZTK Teofilów, Ferax, Procter & Gamble, East West Spinning, Inter-Mar, Kentex, Optex, Consy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy