Duża redukcja zapisów

Zbigniew Kazimierczak
14-06-2005, 00:00

W ramach emisji akcji Ambry drobni inwestorzy złożyli 814 zleceń kupna na 3,23 mln akcji.

Zapisy na walory nowej emisji Ambry, warszawskiej firmy winiarskiej, zostały w transzy detalicznej zredukowane o 69,052 proc. — podała wczoraj Giełda Papierów Wartościowych. W tej grupie warszawska firma zaoferowała 1 mln akcji, podczas gdy popyt przekroczył 3,23 mln szt. Łącznie oferta Ambry opiewa na 6,3 mln walorów, pozostałe 5,3 mln szt. zasiliły pulę dla inwestorów instytucjonalnych.

W obu transzach obowiązywała cena 9,5 zł, czyli tuż powyżej dolnej granicy widełek, ustalonych na 9-13,5 zł. Z powodu niskiej ceny wynikającej z procesu budowy księgi popytu ze sprzedaży swoich walorów wycofała się niemiecka firma Sektkellerei Schloss Wachenheim. Przed upublicznieniem kontrolowała 100 proc. kapitału Ambry. Niemcy planowali, że w ofercie sprzedadzą również 6,3 mln walorów już istniejących i w ten sposób ograniczą swój udział do nieco powyżej 50 proc., ale wycofali się z tych zamierzeń. Zadeklarowali ponadto, że nie będą sprzedawać akcji na giełdzie.

Ambra ma 28-proc. udział w krajowym rynku win. Jej najbardziej znane marki to Dorato oraz Cin & Cin. Środki z emisji chce przeznaczyć na oddłużenie oraz realizację programu inwestycyjnego. Zakłada on w latach 2005-07 wydatki rzędu 130 mln zł, m.in. na przejęcia spółek w naszym regionie Europy.

W roku obrotowym, który kończy się 30 czerwca, Ambra powinna zarobić 15 mln zł przy sprzedaży na poziomie 365 mln zł. Plany na kolejny rok obrotowy mówią odpowiednio o 20 mln zł i 440 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Duża redukcja zapisów