Duże koszty wdrożenia wymuszają ostrożność

Piotr Siemieński
opublikowano: 10-05-1999, 00:00

Duże koszty wdrożenia wymuszają ostrożność

Doradztwo informatyczne

Piotr Siemieński, menedżer w dziale Enterprise Computing Group firmy Compaq Computer

Przy zakupie np. rozbudowanego systemu wspomagania zarządzania przedsiębiorstwaem koszty starannie przeprowadzonej analizy potrzeb i możliwych rozwiązań należy traktować jako rozważnie poczynioną inwestycję. Współpracując z klientami przy analizie potrzeb, projektowaniu i wdrażaniu złożonych systemów informacyjnych wiemy, że uczestniczymy w procesie zarządzania ryzykiem.

Im większy jest upływ czasu od popełnienia błędu do podjęcia działań korygujących, tym wyższy jest koszt usunięcia jego skutków. Jak porównywać oferty dotyczące tzw. usług profesjonalnych, do których zalicza się doradztwo biznesowe, konsultacje techniczne, usługi wdrożeniowe? Zawsze pomocne będą referencje i opinie dotychczasowych klientów. Błędem jest natomiast ocena wyłącznie przez pryzmat ceny. Po pierwsze, wyższa jakość usług wymaga inwestowania w kompetencje. Po drugie — rzeczywiste koszty wyboru „tanich” konsultantów (tacy też funkcjonują na rynku) mogą być zaskakująco wysokie, gdy będą kosztami skutków błędnych decyzji, za które i tak zapłaci klient. Wśród branż w Polsce w największym stopniu wykorzystujących usługi profesjonalne należy wymienić sektory finansowy i telekomunikacyjny — pewnie dlatego, że skala przedsięwzięć szczególnie tam zachęca do minimalizacji ryzyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Siemieński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duże koszty wdrożenia wymuszają ostrożność