Duże spadki głównych indeksów na GPW

  • PAP
opublikowano: 01-09-2020, 18:08

Podczas handlu na GPW we wtorek zdecydowanie przeważali sprzedający, jednak ogólny sentyment dla rynku akcji pozostaje dobry, czemu sprzyja m.in. umacniający się złoty i wzrosty zagranicznych indeksów - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities. Wszystkie główne indeksy zakończyły sesję pod kreską, najmocniej zniżkował WIG20 - o 1,53 proc. i znalazł się poniżej 1.800 pkt.

"Sesja była pod jednoznaczną przewagą strony podażowej, zarówno w przypadku największych spółek z WIG20, jak i w przypadku mniejszych firm" - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.

Analityk zalecił ostrożność przy wyciąganiu zbyt pochopnych wniosków po wtorkowych, znaczących spadkach na warszawskim parkiecie.

"Z uwagi na to, że to była pierwsza sesja w miesiącu, że część inwestorów jeszcze nie wróciła z wakacji. Dodatkowo we wtorek złoty umocnił się do dolara, a to daje szansę na większą aktywność inwestorów zagranicznych na polskim rynku akcji. Nadal też rosną amerykańskie i niemieckie indeksy, co tworzy pozytywny sentyment dla globalnego rynku akcji. Pozytywnie należy też odebrać rosnące obroty na GPW" - dodał.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 spadł o 1,53 proc. do 1.772,61 pkt., WIG zniżkował 1,34 proc. do 50.937,27 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,82 proc. do 3.675,46 pkt., a sWIG80 stracił 1,07 proc. do 14.560,60 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 945 mln zł, z czego 726 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (124 mln zł) oraz KGHM-u (88 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX zyskiwał 0,15 proc., a S&P 500 zwyżkował o 0,27 proc.

Pod kreską sesję zakończyły prawie wszystkie indeksy sektorowe - 13 z 15. Najmocniej w dół poszły spółki energetyczne (-5,04 proc.) oraz branża producentów leków (-4,23 proc.).

Z kolei najwięcej na wartości zyskał WIG-motoryzacja (4,82 proc.).

W WIG20 najbardziej pod kreską znalazły się walory Tauronu - w dół o 8,47 proc. Jak ocenił w rozmowie z PAP Biznes dyrektor departamentu analiz BM mBanku Kamil Kliszcz, po silnych wzrostach wywołanych zapowiedziami o możliwej reformie sektora energetycznego, inwestorzy teraz racjonalizują swoje oczekiwania.

"Zmiana scenariusza bazowego w PGG, odejście od planów zamykania nierentownych kopalń pokazują, że stanowisko rządu jest łagodzone. Stopniowa zmiana narracji sprawia, że inwestorzy racjonalizują swoje oczekiwania co do realizacji pierwotnego planu. Może on wchodzić w życie wolniej niż zakładano, a pewne założenia mogą być skorygowane" – powiedział Kliszcz.

Mocno straciły też akcje Cyfrowego Polsatu (-6,4 proc.), CCC (-4,28 proc.) oraz PGE (-4,04 proc.).

PGE po zamknięciu poniedziałkowych notowań podała, że według jej szacunków skonsolidowana EBITDA w I półroczu 2020 roku wyniosła ok. 2,805 mld zł. Z wyliczeń PAP Biznes wynika, że w samym drugim kwartale EBITDA wyniosła 1,035 mld zł wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 1,286 mld zł i wobec 2,597 mld zł rok wcześniej.

Po raz czwarty z rzędu przeceny doznały walory Lotosu, które zniżkowały o ok. 3 proc., a notowania paliwowej spółki znalazły się na poziomach ostatnio widzianych na początku 2017 r.

Od czasu ustanowienia swojego historycznego rekordu po raz szósty z rzędu potaniały akcje Dino Polska, tym razem przecena wynosiła 2,5 proc.

W indeksie blue chipów podrożały jedynie walory dwóch spółek, a najmocniej w górę poszedł CD Projekt o 0,5 proc.

Wśród firm z mWIG40 największym wzrostem sesję zakończył Inter Cars - w górę o ponad 9 proc. Spółka podała, że wstępny szacowany zysk netto jego grupy kapitałowej w pierwszym półroczu 2020 roku wyniósł ok. 134 mln zł i był wyższy o ok. 16 proc. rdr. Konsensus PAP Biznes zakładał, że spółka będzie miała 72,3 mln zł zysku netto.

Mocno zwyżkowały też akcje Kruka - w górę o 5,69 proc. Po zamknięciu sesji w poniedziałek, ZWZ Kruka zdecydowało o przeznaczeniu z zysku osiągniętego w 2019 roku kwoty 95 mln zł na kapitał rezerwowy utworzony w celu skupu nie więcej niż 271 tys. akcji własnych po cenie 350 zł za jedną akcję.

Z mWIG40 najmocniej straciły Enea (-7,3 proc.) oraz Grupa Azoty (-ok. 6 proc.).

W sWIG80 liderem wzrostów był Atal (ok. 7 proc.). W czołówce wzrostów znalazły się również: PBKM (3,54 proc.) oraz Selvita, która zyskała 3,3 proc.

Po wtorkowym wzroście o 2,35 proc. Mirbud poprawił swoje tegoroczne maksima, a także osiągnął poziomy ostatnio widziane w 2012 roku.

Z indeksu małych spółek najmocniej straciły akcje DataWalk (-7,69 proc.), R22 (-6,34 proc.) oraz Wielton (-6,19 proc.).

Na szerokim rynku wyróżniały się m.in. walory Sygnity, ze wzrostem o ponad 19 proc. do 8,58 zł. Analitycy BM mBanku, w raporcie z 1 września rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Sygnity od zalecenia "kupuj" i wyznaczyli cenę docelową akcji na poziomie 10,70 zł. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane