Duże spadki przez realizację zysków i dane makro

MD
01-12-2008, 22:07

Na zamknięciu Dow Jones tracił 681 pkt., czyli 7,7 proc. Jeszcze większe straty poniosły S&P500 i Nasdaq, które spadły po prawie 9 proc.

Amerykańscy inwestorzy pozbywali się akcji powodując duży spadek indeksów. Głównie kierowali się chęcią zrealizowania zysków z ostatnich sesji. Seria pięciu wzrostów S&P500 z rzędu nie zdarzyła się za oceanem od lipca 2007 roku, a aż 19 proc. wzrost wartości indeksu po odbiciu od 11-letniego dna, zanotowanego 20 listopada, nie ma precedensu od 1933 roku. Najmocniej spadającym indeksem branżowym był wskaźnik spółek finansowych, który w minionym tygodniu zyskał aż 31 proc. Do pozbywania się akcji mogły także zachęcać najnowsze dane makro. Indeks aktywności przemysłu spadł do najniższej wartości od 26 lat. Ekonomiści NBER potwierdzili tymczasem, że gospodarka USA jest w recesji od grudnia ubiegłego roku. Wyprzedaż akcji spółek naftowych spowodował spadek notowań ropy poniżej 50 USD. Wobec kolejnych oznak globalnej recesji wzrósł popyt na obligacje. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych spadła w poniedziałek do najniższego poziomu w historii. Dodatkowo popyt zwiększył Ben Bernanke, który dał do zrozumienia, że Fed może skupować obligacje skarbowe w celu zwiększenia płynności rynku finansowego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Duże spadki przez realizację zysków i dane makro