Duży popyt na premię technologiczną

opublikowano: 17-12-2018, 22:00

Dla firm, które chcą wystartować w ostatnich rundach wyścigu po kredyt na innowacje, może zabraknąć pieniędzy.

Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści związane z wdrażaniem nietuzinkowych pomysłów. Dzięki nim rośnie w firmach produktywność. Dlatego wśród małych i średnich spółek wciąż jest bardzo duże zainteresowanie kredytem na innowacje technologiczne. Od 2015 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeprowadził już cztery nabory z poddziałania 3.2.2 programu Inteligentny Rozwój. MŚP złoży- ły w nich łącznie 1621 wniosków na kwotę ok. 5,3 mld zł.

DOTACYJNY PRZEBÓJ: Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że zainteresowanie MŚP piątą edycją naboru jest jeszcze większe niż wcześniejszymi rozdaniami.rozdaniami.
Zobacz więcej

DOTACYJNY PRZEBÓJ: Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że zainteresowanie MŚP piątą edycją naboru jest jeszcze większe niż wcześniejszymi rozdaniami.rozdaniami. Fot. Marek Wiśniewski

— Dotychczas promesę premii technologicznej otrzymało ponad 600 projektów. Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł je kwotą ok. 2,1 mld zł — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. Przypomnijmy: BGK dofinansowuje inwestycje w formie premii technologicznej, którą firma przeznacza na spłatę części kredytu zaciąganego w bankach komercyjnych. Mogą ją uzyskać przedsiębiorstwa, które wdrażają innowacyjne technologie i wprowadzają na rynek nowe lub znacząco ulepszone produkty, usługi lub procesy. Wsparcie pomaga zaistnieć nietuzinkowym rozwiązaniom w branżach m.in. meblowej, spożywczej, poligraficznej, budowlanej i motoryzacyjnej. Również w piątej odsłonie programu popyt na dotacje nie słabnie. Państwowy bank zakończył właśnie drugą rundę konkursu.

— Zainteresowanie MŚP piątą edycją naboru jest bardzo duże, jeszcze większe niż wcześniejszymi rozdaniami. Przedsiębiorcy złożyli już 48 wniosków o dofinansowanie, z czego 23 w pierwszej rundzie, a 25 — w drugim etapie. Łącznie walczyli o ponad 200 mln zł. Natomiast pula pieniędzy przeznaczona na premię technologiczną w tym konkursie wynosi 350 mln zł — podkreśla prezes BGK.

Najwięcej wniosków, bo aż 26, wpłynęło od średnich firm. W przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw były to 22 projekty. Najwięcej wniosków złożyłyfirmy mające siedzibę w województwach podkarpackim, małopolskim i pomorskim. Najwyższa kwota, o jaką wnioskowali przedsiębiorcy, to 6 mln zł. Ubiegało się o nią aż 15 innowatorów. Natomiast najniższe wsparcie to ponad 525 tys. zł. Tomasz Burczyński, dyrektor biura kredytu technologicznego w BGK, zwraca uwagę, że przedsiębiorcy, którzy nie złożyli jeszcze wniosków, mogą to zrobić w kolejnych czterech rundach. Ostatni etap zakończy się 26 kwietnia 2019 r. Dla przedstawicieli biznesu, którzy otrzymali promesę technologiczną, BGK przygotował cykl szkoleń. Eksperci wyjaśnią, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o dofinansowaniu, w trakcie realizacji projektu, a także jak przygotować wniosek o płatność. Beneficjentem poddziałania 3.2.2 POIR jest m.in. firma Fol- Pol, która specjalizuje się w technologiach wytwarzania folii do pakowania produktów.

— Wsparcie w formie premii technologicznej jest szansą na wdrożenie nowych innowacyjnych rozwiązań. Natomiast szkolenia BGK dotyczące kredytu technologicznego są dla przedsiębiorców bardzo pomocne — podkreśla Jacek Borowski, właściciel firmy Fol-Pol.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu