Dwa ogniska ptasiej grypy w Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-10-2005, 19:50

W Rosji występują aktualnie dwa ogniska ptasiej grypy - oba w obwodzie kurgańskim, na Uralu, ok. 1700 km na południowy wschód od Moskwy - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej. Podobnie jak w poprzednich wypadkach, rosyjski resort rolnictwa nie podaje, czy wykryto tam niebezpiecznego wirusa o symbolu H5N1, czy też mniej groźne szczepy.

W Rosji występują aktualnie dwa ogniska ptasiej grypy - oba w obwodzie kurgańskim, na Uralu, ok. 1700 km na południowy wschód od Moskwy - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej. Podobnie jak w poprzednich wypadkach, rosyjski resort rolnictwa nie podaje, czy wykryto tam niebezpiecznego wirusa o symbolu H5N1, czy też mniej groźne szczepy.

Podejrzenie ptasiej grypy występuje w 22 innych miejscowościach: trzech w obwodzie kurgańskim, 17 - w obwodzie nowosybirskim i dwóch - w Kraju Ałtajskim. Wszystkie te miejsca objęto kwarantanną.

Według Ministerstwa Rolnictwa FR, przypadki zachorowań ptaków na grypę stwierdzono dotychczas w 51 miejscowościach. W kolejnych 90 istniało podejrzenie ptasiej grypy.

Epidemia objęła sześć regionów Rosji, na Syberii i Uralu. W obwodach czelabińskim, omskim i tiumeńskim sytuacja została już opanowana.

Od lipca, kiedy to stwierdzono pierwsze przypadki ptasiej grypy, w Rosji padło ok. 12 tys. szt. ptactwa domowego.  Ponad 144 tys. szt. wybito w celach profilaktycznych.

Na Syberii i Uralu prowadzony jest też profilaktyczny odstrzał dzikiego ptactwa. Władze nie przekazują jednak żadnych danych statystycznych.

Straty spowodowane ptasią grypą szacuje się na 110 mln rubli (ok. 3,8 mln dolarów).

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane