Dwa punkty do raju. Możliwe odbicie w Europie

  • Emil Szweda
opublikowano: 11-01-2013, 09:03

Głównym motorem porannej zwyżki powinno zostać gwałtowne osunięcie indeksów pod koniec dnia w czwartek. Okazało się bowiem, że Wall Street poradziła sobie lepiej.

Zgodnie z oczekiwaniami czwartkowe notowania w Europie przyniosły zakończenie korekty i wzrost indeksów, umocniony jeszcze przez oczekiwanie na ECB, który co prawda stóp nie zmienił, ale też nie dał nowych powodów do obaw. Brak nowych wskazówek co do działań ECB ze strony prezesa banku mógł jednak ostatecznie przesądzić o słabej końcówce notowań w Europie. Ostatecznie CAC40 stracił 0,4 proc., a DAX 0,2 proc. (a więc spadł o 1 proc. w ostatniej godzinie sesji). Na większości pozostałych rynków zwyżki udało się ocalić, ale w szczątkowej formie.
Pogorszenie nastrojów mogło być także wynikiem napływu słabszych danych z USA - wzrostu liczby wniosków o zasiłki, ale nie są to dane, które zwykle przesądzają o notowaniach. Rynek się wystraszył, lecz już po zamknięciu notowań  w Europie inwestorzy ponownie zaczęli kupować akcje. Poszło im na tyle dobrze, że S&P zyskał 0,8 proc. i znalazł się o 2,4 punktu (mniej niż 0,2 proc.) od rekordu hossy ustanowionego przed paroma miesiącami.

Bliskość szczytu hossy w USA nie pomogła jednak specjalnie indeksom azjatyckim. Nikkei zyskał 1,4 proc., ale to efekt ogłoszenia przez rząd programu stymulacyjnego dla gospodarki wartego 118 mld USD. Co ciekawe, wcześniej gazety spekulowały o wyższej kwocie (136 mld). Ale już Kospi stracił 0,5 proc., natomiast informacja o wzroście inflacji w Chinach o 2,5 proc. wskutek najchłodniejszej od 25 lat zimy, zepchnęła indeks w Szanghaju o 1,8 proc.

W Europie mimo wszystko większe szanse ma scenariusz wzrostowy, jeśli tylko inwestorzy uznają, że nerwy we wczorajszej końcówce sesji były niepotrzebne, a odwagi doda im Wall Street. Jednak kontrakty na S&P dziś rano nieznacznie tracą, więc ewentualne odbicie w Europie wcale nie musi być tak silne, jak wczorajsze tąpnięcie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane