Dwa rankingi łączą równoległe światy

opublikowano: 16-04-2015, 00:00

Menedżerowie przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego coraz lepiej ze sobą współpracują, bo rozumieją, że w gruncie rzeczy stojące przed nimi zadania bardzo się nie różnią.

>>Zobacz ranking

W ciągu dziesięciu lat prac nad rankingami „Filary Polskiej Gospodarki” i „Samorządowy Menedżer Regionu” mieliśmy szansę obserwować, jak dwa pozornie odległe światy — biznes i samorząd zbliżają się do siebie i zaczynają się coraz lepiej rozumieć. Oczywiście nie zawsze i nie wszędzie to zrozumienie jest pełne, jednak wiele zmieniło się na lepsze. Potwierdza to zarówno zmieniająca się rzeczywistość, jak i sami laureaci tegorocznych rankingów.

Przedsiębiorcy i przedstawiciele władz samorządowych przyznają, że drogą prowadzącą do tego porozumienia jest dialog. Tam, gdzie te dwa środowiska nauczyły się ze sobą rozmawiać, widać efekty w postaci inwestycji i mniejszego bezrobocia. Co ciekawe, samorządowcy przyznają, że większe szanse na zrozumienie ludzi biznesu mają ci spośród nich, którzy zdobyli choćby podstawowe doświadczenie w działalności gospodarczej.

Filar to firma

Tytułem „Filar Polskiej Gospodarki 2015” uhonorowaliśmy, jak w latach ubiegłych, szesnaście przedsiębiorstw, uznanych przez samorządowców za najważniejsze w ich województwach (pełna lista na stronie filary.pb.pl). O ważności firmy decyduje wiele czynników, niektóre są łatwo policzalne, jak liczba miejsc pracy czy wysokość płaconych podatków, inne, jak zaangażowanie w sprawy lokalnych społeczności, już się tak łatwo policzyć nie dają, jednak to one często przeważają szalę przy wyborze filarów, na których opiera się gospodarka regionu.

Samorządowiec to menedżer

Prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie po raz kolejny wybrali spomiędzy siebie najlepszych Samorządowych Menedżerów Regionu. Uzyskanie tego tytułu to wyczyn nie lada, bo żeby go otrzymać, trzeba wykazać się na tyle sprawnym zarządzaniem administracją, żeby zdobyć uznanie kolegów po fachu. Samorządowi menedżerowie regionów z powodzeniem zdobywają unijne fundusze, umiejętnie współpracują z lokalnym biznesem, ułatwiając tworzenie miejsc pracy, i zyskują społeczne poparcie dla swojej wizji zarządzania jednostką administracyjną.

Tak wybierano najlepszych

Laureatów rankingu Filary Polskiej Gospodarki wybrali samorządowcy z poszczególnych województw. Badania w ich grupie przeprowadziła firma ARC Rynek i Opinia. Ankietowani samorządowcy głosowali na przedsiębiorstwa, które: są istotnymi pracodawcami dla regionu są ważnymi płatnikami podatków lokalnych działają na rzecz społeczności lokalnej, są gospodarczą wizytówką regionu.

Samorządowych Menedżerów Regionu również wskazywali przedstawiciele lokalnych władz. W badaniu TNS Pentor wskazywali te gminy, które wyróżniają się: tempem rozwoju potrafią skutecznie pozyskiwać unijne fundusze wspierają przedsiębiorców, działających na ich terenie biorą udział w działaniach na rzecz społeczności lokalnych. Szczegółowe kryteria znajdują się na stronie filary.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Dwa rankingi łączą równoległe światy