Dwa razy więcej dla inwestorów

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Są duże projekty, będą i granty. Budżet na lata 2019-23 ma urosnąć do 766 mln zł, a w przyszłym roku — o 100 mln zł.

Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki na lata 2011-23, czyli granty dla inwestorów, ma 727 mln zł budżetu. W tym roku okazało się, że wypłacane w ratach granty dla firm, z którymi Ministerstwo Rozwoju podpisało umowy w poprzednich latach, wyczerpują budżet. Inwestorów tymczasem przybywa i potrzeba więcej pieniędzy. Dlatego resort planuje w latach 2019-23 zwiększenie budżetu programu o 380 mln zł, do 766 mln zł. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Przypomnijmy, że na przyszły rok resort już wcześniej postanowił zapewnić o 100 mln zł więcej.

FORUM

— Rząd widzi, ile i jakiej skali ma inwestycje. Gdy pojawiają się projekty takie jak LG za 1,4 mld EUR, nie możemy zaproponować firmie 1 mln EUR, czyli promila wartości. W 2017 r. budżet nam się skończył i mieliśmy lekką blokadę. Liczba projektów nie powinna się zmniejszać, więc planowany budżet jest jak najbardziej adekwatny — uważa Paweł Tynel, partner w EY.

Z raportu NIK wynika, że od uruchomienia programu w 2011 r. do września 2016 r. inwestorzy otrzymali łącznie 156 mln zł dofinansowania, w tym 63 mln zł z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy oraz 93 mln zł z tytułu nakładów inwestycyjnych. Granty otrzymały m.in. Toyota, Toshiba, Shell, Sharp, LG, Johnson Controls, Bridgestone czy Samsung. W tym roku rząd zdecydował o przyznaniu prawie 12 mln zł grantu dla Toyoty, która w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wyda łącznie 650 mln zł. Rok temu 18,7 mln EUR przyznano na wartą 1,3 mld zł inwestycję Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane