Dwa srebra narodowe pójdą pod młotek

DI
opublikowano: 28-11-2007, 00:00

Mniejszy udział państwa w PKO BP i upublicznienie giełdy — takie zapowiedzi złożył nowy wiceminister skarbu.

Mniejszy udział państwa w PKO BP i upublicznienie giełdy — takie zapowiedzi złożył nowy wiceminister skarbu.

Michał Chyczewski, jeszcze niedawno starszy ekonomista Banku BPH, a od kilku dni nowy wiceminister skarbu, złożył wczoraj dwie ważne deklaracje. Jedna i druga dotyczą przekształceń własnościowych.

— Chcemy pogłębić prywatyzację PKO BP, i to będzie główne zadanie resortu skarbu na dwa-trzy lata — powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Jak „pogłębianie prywatyzacji” ma wyglądać? Tego minister nie sprecyzował. Wspomniał jednak, że możliwe będą nowe emisje akcji banku, w którym państwo ma obecnie 51,49 proc. walorów. Minister, pytany także o możliwość połączenia PKO BP z PZU, odpowiedział, że nie jest to element strategii nowego szefa resortu.

Drugą ważną deklaracją Michała Chyczewskiego była prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych, wycenianej przez poprzedni rząd na co najmniej 1,8 mld zł. Miałoby do tego dojść (bo jakże mogłoby być inaczej) na drodze oferty publicznej, i to już w przyszłym roku.

Dziś minister ma się spotkać z Ludwikiem Sobolewskim, szefem Giełdy Papierów Wartościowych. Ten ostatnio — komentując exposé premiera — stwierdził, że giełda bardziej potrzebuje dopływu dużych spółek skarbu państwa niż prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu