Dwaj deweloperzy pod lupą analityków

opublikowano: 13-06-2017, 11:24
aktualizacja: 13-06-2017, 11:36

Na akcjach Dom Development będzie można zarobić więcej niż na walorach Atalu - wynika z raportów analityków Domu Maklerskiego PKO BP.

Rekomendacja dla Dom Development została podniesiona z "trzymaj" do "kupuj" (cena docelowa to 85,1 zł), a dla Atalu nadal brzmi "trzymaj" (cena docelowa 42,1 zł).

ARC

W uzasadnieniu rekomendacji dla Dom Development napisano, że w wynikach 2018 r. pełne odbicie znajdą zarówno osiągane obecnie rekordowe poziomy sprzedaży mieszkań, jak i efekty akwizycji Euro Stylu.

"Wzrost zysków powinien przełożyć się na stopę zwrotu z dywidendy, która w przyszłym roku powinna zbliżyć się do 10 proc.. Głównymi czynnikami ryzyka pozostaje popyt na mieszkania, a także możliwość utrzymania relatywnie wysokiej marży w kolejnych okresach" - napisano w raporcie.

Głównym ryzykiem dla wyceny są prognozowane poziomy sprzedaży mieszkań przez deweloperów po okresie, w którym bieżące bardzo korzystne czynniki makro wpływające na silny popyt mogą działać z mniejszą siłą.

"Obecnie umiarkowany wzrost kosztów umożliwia osiąganie wysokiej marży przy utrzymaniu poziomu cenowego zapewniającego dostępność mieszkań. Wyzwaniem może być utrzymanie bieżących marży przy rosnących kosztach działek i wykonawstwa" - dodano.

W przypadku Atalu zwrócono uwagę, że zmiana polityki dywidendowej (podniesienie wypłaty z zysku z 40-50 do 70-100 proc.) pozwoliło zmniejszyć lukę wycenową do głównych konkurentów, oferujących atrakcyjniejszą dywidendę. 

"Główne ryzyka, jakie widzimy, związane są z rynkiem deweloperskim - w dłuższym terminie z sytuacją makro, a w krótszym okresie z poziomem popytu na mieszkania w relacji do obecnych wysokich oczekiwań. Pewnego rodzaju ograniczeniem dla wyceny rynkowej Spółki może być także potencjalna emisja akcji" - napisano w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane