Dwie nowe spółki w Portfelu PB

Komitet Inwestycyjny
opublikowano: 15-07-2013, 19:54

Chcemy sprzedać dwie spółki i kupić dwie nowe do naszego portfela akcji.

Od majowej rewizji składu Portfel PB zyskał 6,2 proc., choć w tym czasie WIG zanotował jedynie 0,3 proc. umocnienie. Największe zyski przyniosły nam papiery Asbisu (+21,1 proc.) oraz Impexmetalu (+18,2 proc.). Najmniej zarobić dały Midas (+2,4 proc.) oraz Echo (+0,3 proc.), a ZPUE przyniosło wręcz stratę (-2,3 proc.). Mimo korekty z ostatnich tygodni portfelowi brakuje zaledwie kilka proc. do przekroczenia wartości 10 tys. złotych, poniżej której spadł on na początku bessy z 2011 r. To dobry punkt wyjścia do lipcowego przetasowania w portfelu.

Tym razem postanowiliśmy postawić na Zamet Industry, producenta urządzeń stosowanych m.in. w przeżywającej boom inwestycyjny branży wydobycia ropy i gazu z dna morskiego. Główne zalety spółki to dywidenda (jej stopa zbliżyła się do 8 proc.), rentowność kapitałów własnych sięgająca 25 proc. i niewygórowana wycena (wskaźnik cena zysk poniżej 12). Emitent stabilnie zwiększa przychody i zyski, a przy tym niskie zadłużenie wskazuje na bezpieczny model finansowania wzrostu i umożliwia rozwój przez przejęcia. Nic więc dziwnego, że zaangażowanie w spółce zwiększają inwestorzy finansowi. Jako okazję do kupna wykorzystamy zejście kursu w pobliże linii trwającego od debiutu spółki trendu wzrostowego (3,4 zł). Składamy zlecenie za całość gotówki na rachunku po cenie z poniedziałkowego zamknięcia.


Kanał wzrostowy, opisujący notowania Zamet Industry od debiutu sprzed dwóch lat. Źródło danych: Bloomberg.

Do zakupów postanowiliśmy także wykorzystać korektę na rynku papierów Grupy Azoty. Spółka dopiero zaczyna zbierać żniwo z konsolidacji branży, której jest liderem. Po rekordowych wynikach za pierwszy kwartał (pierwszych uwzględniających wyniki Puław) wycena wciąż jest rozsądna, a wskaźnik cena/zysk sięga 12. Tymczasem bliskość przyspieszonej linii trendu (66 zł) sprawia, że dalszy potencjał korekty jest ograniczony. Z kupnem będziemy musieli zaczekać na wpływy ze zleceń sprzedaży, zlecenie złożymy we wtorek po ich realizacji, po bieżącym kursie rynkowym.

Kanał wzrostowy, opisujący hossę na papierach Azotów Tarnów. Czerwona linia to przyspieszona linia trendu. Źródło danych: Bloomberg.

Niestety, nowe nabytki oznaczają, że musimy się pożegnać z częścią starych inwestycji. Kończymy naszą trzyletnią przygodę z Tauronem. Portfelowy weteran – mimo początkowych zysków – prawie nigdy nie dawał nam zarobić. Odkąd w styczniu ścięliśmy zaangażowanie o połowę, kurs spadł o kolejne 10 proc. Postanowiliśmy wykorzystać zwyżki kursu w okolice linii trwającego od lipca 2011 r. trendu spadkowego (4,40 zł). Dopóki nie zostanie ona przełamana, podstawowym scenariuszem pozostaje stabilizacja ponad psychologiczną barierą 4,00 zł.
Linia trendu spadkowego na wykresie Taurona. Źródło danych: Bloomberg.

Z portfela zniknie też Getin Holding, którego wpływ na wyniki był znikomy (udział sięgał 5,5 proc.). Dodatkowo ograniczymy udział Asbisu. Ostatnie zwyżki sprawiły, że wzrósł on do 27 proc., przez co spółka osiągnęła dominujący wpływ na portfel. Notowania utrzymują się jednak w silnym trendzie wzrostowym. Dlatego składamy zlecenie sprzedaży jednej trzeciej pakietu z limitem ceny o 9 proc. powyżej notowań z poniedziałkowego zamknięcia. Dwa ostatnie zlecenia to dalszy ciąg porządków w portfelu. Chcemy, by docelowo składał się on z około sześciu papierów o wagach wynoszących po kilkanaście proc. Celem jest większa przejrzystość i łatwiejsza kontrola nad tym, co się dzieje we wszystkich spółkach portfelowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny

Polecane