Dwie oferty na kopalnie

AMB
opublikowano: 30-01-2012, 00:00

Najpóźniej za miesiąc skarb przyzna wyłączność w przetargu na spółki zAdamowa iKonina.

Obaj inwestorzy, którzy znaleźli się na krótkiej liście w przetargu prywatyzacyjnym na dwie kopalnie węgla brunatnego, Adamów i Konin, złożyli w piątek w ministerstwie skarbu (MSP) oferty wiążące.

To oznacza, że Zespół Elektrowni Pątnów- Adamów Konin, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, choć uchodzi za naturalnego partnera dla kopalni, wciąż ma konkurenta — tajemniczą spółkę Społem Plus. Jej przedstawiciele twierdzą, że za firmą stoją amerykańscy Żydzi zainteresowani przetwórstwem węgla.

Jan Bury, wiceminister skarbu, zapowiada, że najpóźniej za miesiąc resort zdecyduje, komu przyzna wyłączność negocjacyjną. Wcześniej „przeanalizuje wiarygodność” obu inwestorów. Oczekuje przedstawienia „konkretnej, jednoznacznej ceny” i propozycji rozwoju kopalni.

Ich powiązanie z PAK wydaje się naturalne, bo zespół elektrowni jest głównym odbiorcą tamtejszego węgla, a kopalnie — jego jedynymi dostawcami.

Jest mało prawdopodobne, że MSP — które jest też właścicielem połowy akcji PAK — pozbawi spółkę szansy przejęcia dostawców. Jednak zbyt wczesne skracanie listy chętnych nie jest resortowi na rękę, bo osłabiłoby to jego pozycję w negocjacjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane