Dyrektywy bez tajemnic: VI Dyrektywa (art. 13)

Mira Wszelaka
opublikowano: 14-07-2003, 00:00

Przedmiotem art. 13 są zwolnienia od podatku VAT czynności wykonywanych na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Przepisy art. 13 dotyczą zwolnień, które nie dają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług służących wykonaniu czynności zwolnionych od podatku na mocy przedmiotowego przepisu.

Jest to generalna zasada, od której wyjątki przewiduje art. 17 (3) (c), przyznając prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących wykonaniu usług bankowych, ubezpieczeniowych świadczonych na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza Unią lub dotyczą towarów eksportowanych poza kraje należące do Unii. Zwolnienia obejmują:

1. czynności wykonywane w interesie publicznym (np. poczta, instytucje opieki zdrowotnej i lekarskiej, szkoły);

2. transakcje finansowe dot. usług bankowych i finansowych oraz transakcje dot. nieruchomości.

Tomasz Karaś

ekspert Grant Thornton

- Czynnikiem uzasadniającym zwolnienie od VAT czynności należących do pierwszej grupy jest fakt, że wykonywanie takich usług związane jest z obowiązkami ciążącymi na strukturach państwa wobec zamieszkałych na jego terytorium obywateli. Ponieważ usługi te potraktowano jako obowiązki państwa, uznano, że to samo państwo nie powinno opodatkowywać wartości dodanej powstałej w wyniku wykonania tego typu usług. Nie można natomiast wskazać jednolitego uzasadnienia objęcia zwolnieniem czynności zaliczonych do drugiej grupy (art. 13B VI Dyrektywy), do której należą usługi finansowe, ubezpieczeniowe oraz dotyczące nieruchomości. Jednym z powodów zwolnienia czynności bankowych z podatku VAT jest generalna zasada dotycząca tego podatku, wyrażająca się w opodatkowaniu transakcji o charakterze konsumpcyjnym, natomiast uzasadnieniem dla zwolnienia usług ubezpieczeniowych z podatku VAT może być chęć zachowania konkurencyjności unijnych ubezpieczycieli w stosunku do towarzystw ubezpieczeniowych spoza Unii, gdzie usługi ubezpieczeniowe są zwolnione od VAT.

Zgodnie z polskimi przepisami, które są zbliżone do rozwiązań VI Dyrektywy, zwolnieniem są objęte usługi świadczone w interesie publicznym. Podkreślenia wymaga fakt, że zwolnienia w polskim systemie VAT mają charakter przedmiotowy.

Zwolnienie usług ubezpieczeniowych, bankowych i finansowych przez polskie przepisy o VAT wynika z zaklasyfikowania tych usług do odpowiedniej sekcji obowiązującej klasyfikacji statystycznej (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług), bowiem do tej klasyfikacji odwołują się polskie przepisy, które obejmują zwolnieniem sekcję usług pośrednictwa finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Dyrektywy bez tajemnic: VI Dyrektywa (art. 13)