Dystrybutorzy stali żegnają kryzys

DS
opublikowano: 09-09-2010, 00:00

Wyniki półrocza ucieszyły branżę. Drugie półrocze nie musi być wcale gorsze.

Wyniki półrocza ucieszyły branżę. Drugie półrocze nie musi być wcale gorsze.

Największe powody do zadowolenia mają najwięksi gracze. Na czele rankingu przygotowanego przez Polską Unię Dystrybutorów Stali (PUDS) niezmiennie pozostaje ThyssenKrupp Energostal — tak pod względem przychodów, jak i zysków. Po sześciu miesiącach tego roku firma wypracowała ponad 750 mln zł przychodów i prawie 36 mln zł zysku. To niemal dwa razy tyle, ile udało jej się zarobić przez cały 2009 r.

— Wyniki naszego rankingu udowodniły, że najgorsze branża ma za sobą — przekonuje Andrzej Ciepiela, dyrektor PUDS.

O niebo lepsza niż rok temu jest też zyskowność branży. Dystrybutorzy w I półroczu zarobili na czysto trzy- ipółkrotnie więcej niż w całym minionym roku. Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali, tłumaczy zdecydowaną poprawę sytuacji firmy lepszą koniunkturą i różnicami cen wyrobów stalowych w ubiegłym i w tym roku.

— Udało nam się w porę uzupełnić magazyny tanią stalą u producentów — tłumaczy Robert Wojdyna.

Czy dobra koniunktura utrzyma się w II połowie tego roku? Zdaniem Andrzeja Ciepieli, branżę czeka pozytywna stagnacja, czyli zachowanie trendów z I półrocza — tak pod względem dynamiki przychodów, jak i zysków.

— Jest szansa, że odnotowany 27-procentowy wzrost cen w I półroczu zostanie utrzymany przez cały ten rok — ocenia dyrektor PUDS.

Jego zdaniem, zależeć to będzie od trzech czynników.

— Po pierwsze, liczymy, że branża stalowa otrzyma silny impuls popytowy ze strony budownictwa mieszkaniowego. Do tej pory za ożywienie odpowiadało tylko budownictwo infrastrukturalne. Mieszkaniówka może dołączyć — tłumaczy Andrzej Ciepiela.

Drugim czynnikiem, zdaniem eksperta, będzie pogoda. Branża trzyma kciuki, by zima była lekka, co pozwoli budowlańcom kontynuować inwestycje.

Wpływ na koniunkturę mieć będzie też sytuacja u producentów konstrukcji stalowych i maszyn sprzedających do Niemiec.

— A tam sytuacja na szczęście się poprawia. Liczymy, że dalej tak będzie — prognozuje ekspert.

W II półroczu, jak ocenia PUDS, w najlepszej sytuacji będą dostawcy stali budowlanej i blach, bo tu ceny mogą w dalszym ciągu rosnąć. Na szczególnie wysokie profity bardziej powinni liczyć dystrybutorzy wyrobów przetworzonych, np. zbrojeń budowlanych, niż nieprzetworzonej stali.

Liderzy półrocza

Obroty stalą (w mln zł)

ThyssenKrupp Energostal 751,67

Cognor 570,81

ArcelorMittal Distribution Solutions Poland 511,41

Konsorcjum Stali 475,60

Budmat Bogdan Więcek 391,37

Zysk netto (w mln zł)

ThyssenKrupp Energostal 35,72

Konsorcjum Stali 14,70

Stalprofil 12,18

MG Murbet 11,09

Sambud-2 10,89

Tonaż (tys. ton)

ThyssenKrupp Energostal 257

Konsorcjum Stali 243

ArcelorMittal Distribution Solutions Poland 239

Cognor 225

Grupa Polska Stal 194

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DS

Polecane