Działająca gilotyna idzie pod młotek

AD, The Local
opublikowano: 25-03-2014, 17:08

Działającą gilotynę z II połowy XIX wieku wystawia dom aukcyjny w Nantes, w zachodniej Francji. Organizatorzy spodziewają się sprzedać ten sprzęt za 60 tys. EUR.

- To wielka rzadkość, by taki obiekt trafił na aukcję, trudno też oszacować jego cenę, ale opieraliśmy się głównie na jego unikatowości - mówi w rozmowie z kanałem Europe 1 François-Xavier Duflos z domu aukcyjnego w Nantes. Ma też nadzieję, że gilotyna "pozostanie w otoczeniu historycznym, w jakimś zamku albo zbiorach publicznej kolekcji".

Inskrypcja na urządzeniu informuje, że było ono pierwotnie własnością "armii Republiki" (Armées de la Republique). O historii gilotyny wiadomo tyle, że na początku XX w. kupił ją pewien francuski kolekcjoner i zabytek przechodził w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Aktualny posiadacz postanowił go wreszcie spieniężyć.

Dom aukcyjny informuje, że nabywca nie będzie mógł wywieźć zabytku za granicę.

To nie pierwszy raz, gdy do publicznego obrotu trafia gilotyna. Na aukcję w paryskim Hotelu Drouot trafił w 2011 r. bardzo podobny okaz, z identyczną inskrypcją, i osiągnął zawrotną cenę 223 tys. EUR.

Gilotynę jako "humanitarną" metodę bezbolesnej dekapitacji wymyślił pod koniec XVIII w. chirurg dr Joseph Ignace Guillotin, choć samo urządzenie znane było jeszcze w średniowieczu. Była masowo stosowanym narzędziem wymierzania kary śmierci podczas Rewolucji Francuskiej i w późniejszych dziejach Francji, aż do całkowitego zniesienia kary śmierci w 1981 r.

Ostatnią egzekucję z użyciem gilotyny przeprowadzono we Francji 10 września 1977 r. na mordercy Hamidzie Djandoubi'm. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, The Local

Polecane