Korea Południowa odrobiła straty z pandemii

opublikowano: 27-04-2021, 07:44

Dzięki inwestycjom i eksportowi Korea Południowa, jako pierwsza z gospodarek rozwiniętych, odrobiła straty gospodarcze z pandemii.

W pierwszym kwartale południowokoreańska gospodarka wzrosła o 1,6 proc. w porównaniu z poprzednim i o 1,8 proc. w ujęciu rocznym. Dzięki temu PKB osiągnął większą wartość niż na koniec 2019 roku. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że odrobienie strat nastąpiło kwartał wcześniej niż oczekiwano. Stało się to dzięki rosnącym inwestycjom i eksportowi. Inwestycje wrosły w pierwszym kwartale o 6,6 proc., a eksport o 1,9 proc. Wydatki państwa wzrosły o 1,7 proc., a prywatna konsumpcja o 1,1 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Silny popyt zewnętrzny skłonił koreańskie firmy do zwiększenia inwestycji w większe moce, doszło także do dalszego wzmocnienia eksportu – skomentował dane Alex Holmes, ekonomista Capital Economics. – Najsłabszym miejscem gospodarki jest konsumpcja prywatna – dodał zastrzegając, że nie można liczyć na jej wyraźną poprawę dopóki nie dojdzie po pokonania koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane