Dzień bez Amerykanów to dzień (prawie) stracony

Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse
opublikowano: 06-09-2010, 18:08

Inwestorzy jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji wiedzieli, że na rynku nie będzie dziś żadnych wyjątkowych zmian ani też, że nie ma co oczekiwać znaczącej aktywności i obrotów.

Z powodu święta pracy w Stanach Zjednoczonych dzień przebiegał spokojnie i leniwie. WIG20 kurczowo trzymał się poziomu piątkowego zamknięcia, ale w końcówce popyt postanowił wykorzystał przedłużającą się stabilizację i za pomocą niewielkiego kapitału wyniósł indeks na 0,5 proc. wzrosty.

Poza brakiem najważniejszych rynków finansowych świata brakowało też danych makroekonomicznych. Jednym raportem był indeks SENTIX obrazujący nastroje inwestorów w strefie euro, ale chociaż okazał się słabszy niż prognozowano nastroje rynkowe nie zmieniły się nawet odrobinę. Przy tak spokojnej sesji największym problemem dla rynku była Telekomunikacja, która przegrała spór z duńską spółką, w konsekwencji którego będzie musiała zapłacić olbrzymie (1,6 mld zł)  odszkodowanie. Uznawana za defensywny walor spółka traciła ponad 4 proc. ale ostatecznie zakończyła na spadku o jeden procent mniejszym, ale do tego z obrotami największymi na całym rynku. Kapitał uciekający z TP SA nie odpływał jednak poza rynek tylko koncentrował się na innej bezpiecznej branży jaką była energetyka. Stąd też dzisiejsze rekordowe poziomy Tauronu, wyjście PGE powyżej ceny emisyjnej i spore obroty zapomnianej przez dużych graczy Enei. Tak nagłe zainteresowanie energetyką gwarantuje przynajmniej w krótkim okresie przerwę przed dużymi zmianami indeksu, bo ten segment rynku nie sprawi, że WIG20 będzie atakował szczyty.

Super spokojnie było także na rynku walutowym, gdzie jednak dużymi krokami zbliżają się poważne decyzje. Kurs EUR/PLN stoi na ważnym wsparciu, którego przełamanie może doprowadzić do zejścia w rejony rocznym minimów. I pewnie droga ta byłaby bardziej pewna gdyby nie fakt, że wszyscy krajowej walucie kibicują. Głośny, publiczny i jednomyślny doping rządu i banków inwestycyjnych dość często skutkuje zupełnie przeciwnymi wydarzeniami od zakładanych. Odbicie się od wsparcia byłoby właśnie takim działaniem i doprowadziłoby do powrotu kursu w rejon 4 złotych za euro.

Końcowy wzrost WIG20 można uznać na razie za echa piątkowych wzrostów w USA po przyjętych za dobre danych z rynku pracy. I nic więcej. Co najwyżej zbliżyliśmy się do poziomu 2500 pkt. o który walka będzie toczyć się w tym tygodniu. Tygodniu, który inwestorzy realnie zaczną dopiero we wtorek.

Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

Polecane