Dzień spokoju

Kamil Oziemczuk, IDMSA
13-03-2013, 09:30

W dniu wczorajszym większość głównych instrumentów finansowych zamknęła się na poziomie poniedziałkowego zamknięcia. W trakcie wtorkowej sesji nie napływały na rynek żadnej istotne dane, które mogłyby w istotny sposób zmienić notowania. Dane na temat inflacji we Włoszech oraz Niemczech były bardzo bliskie prognozy. Z kolei w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się produkcja przemysłowa M/M oraz R/R.

Indeks giełdowy S&P500 zamknął się w dniu wczorajszym minimalnie poniżej poprzedniej sesji (trzy punkty różnicy), z kolei indeks DJIA osiągnął nowy historyczny szczyt zamykając się na poziomie 14 450 punktów. Była to ósma z rzędu sesja wzrostowa, co wytworzyła świecą formację 'ośmiu sesji rekordowych'. Formacja ta pojawia się na wykresach stosunkowo rzadko, jednak często prowadzi co najmniej do krótkoterminowego odreagowania. Warto obserwować zachowanie rynków giełdowych w dniu dzisiejszym. W przypadku ewentualnej korekty najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 14 205 punktów.

Notowania polskiej waluty od początku marca pozostają stabilne. Brak jest wyraźnego ruchu trendowego. Dalsze wzrosty na giełdzie powinny przyczynić się do powolnego umocnienia złotego, a z kolei ewentualna korekta na giełdzie, może przyczynić się do silnego osłabienia złotego.

W dniu dzisiejszym najistotniejsze dane, która mogą mieć wpływa na notowania wszystkich rynków to produkcja przemysłowa w Eurolandzie o godzinie 11. Następnie garść danych z USA. O godzinie 12 poznamy publikację nt. wniosków o kredyt hipoteczny, a o godzinie 13:30 sprzedaż detaliczna M/M i R/R. Inwestorzy posidający pozycję na ropie, powinni zwrócić uwagę na dane nt. zapasów o ropy o godzinie 15:30.

Główna para walutowa tj. EURUSD, od początku marca porusza się w zakresie 1,2954 - 1,3133, co stanowi jak do tej pory, krótkoterminową konsolidację. W szerszej perspektywie, trend jest spadkowy. W dniu dzisiejszym testowany jest opór wynikający z linii tenkan sen na poziomie 1,3044. Może to być dobra okazja do zajęcia krótkiej pozycji.

EURPLN trzecią sesję z rzędu utrzymuje się w obszarze chmury Ichimoku, co wskazuje na niepewność wśród inwestorów. Od początku marca brak jest widocznego ruchu trendowego, co przybiera formą krótkoterminowej konsolidacji. Z zajęciem pozycji warto wstrzymać się do momentu wyklarowania się sytuacji technicznej.

Na parze USDPLN przez dwie ostatnie sesję obserwujemy świecę doji, która wskazuje na niepewność wśród inwestorów. Cena zamknęła się na wsparciu wynikającym z linii tenkan sen na poziomie 3,1733. Dziś rano złoty umacnia się względem dolara amerykańskiego. Zamknięcie na wykresie dziennym poniżej ww. wsparcia, może doprowadzić do dalszego, przynajmniej krótkoterminowego, umocnienia złotego względem waluty amerykańskiego. 

Para AUDUSD wyraźnie rosła przez dwie ostatnie sesje, a od początku marca widoczny jest wyraźny ruch wzrostowy (zapoczątkowany ogromną formacją młota w dniu 4 marca). Przebicie w dniu wczorajszym oporu wynikającego z linii kinjun sen, sugeruje kontynuację ruchu wzrostowego. Najbliższe opór znajduje się na poziomie 1,0466.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Oziemczuk, IDMSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dzień spokoju