Dziś OPEC zdecyduje o obniżce wydobycia

Reuters, Małgorzata Birnbaum
14-11-2001, 00:00

Dzisiejsze spotkanie ministrów krajów eksportujących ropę zakończy się decyzją o obniżce wydobycia. Od wydarzeń 11 września cena baryłki ropy spadła o 7 USD — do 20,4 USD (83,2 zł). Wypowiedzi wszystkich ministrów wskazywały, że obniżka wyniesie 1,5 mln baryłek dziennie, a poziom wydobycia spadnie do 21,7 mln baryłek. Wczoraj Ali al-Naimi, minister ds. ropy Arabii Saudyjskiej, wyraził nadzieję, że światowa produkcja zmniejszy się o 2 mln baryłek.

— Kraje OPEC obetną wydobycie najprawdopodobniej o 1,5 mln baryłek, a ze strony krajów spoza organizacji spodziewamy się cięcia na poziomie 500 tys. baryłek — mówił Ali al-Naimi.

Norwegia, która jest drugim po Arabii Saudyjskiej eksporterem ropy na świecie, na razie nie zgadza się na cięcia produkcji. Rosja zaproponowała w poniedziałek symboliczną redukcję o 30 tys. baryłek. Nowe limity, które wejdą w życie 1 grudnia, zmniejszą produkcję ropy przez OPEC do poziomu najniższego od 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dziś OPEC zdecyduje o obniżce wydobycia