Dziś Unia ma szansę rozmówić się z Putinem

Mira Wszelaka
opublikowano: 18-05-2007, 00:00

Od wczorajszej kolacji do dzisiejszego lunchu będzie trwała brukselsko-kremlowska próba sił. Drażliwych tematów nie brakuje.

Stosunki z Kremlem nie były tak napięte od czasu zimnej wojny

Od wczorajszej kolacji do dzisiejszego lunchu będzie trwała brukselsko-kremlowska próba sił. Drażliwych tematów nie brakuje.

Choć rozmowy de facto odbędą się w Utiosie, znanej nadwołżańskiej miejscowości uzdrowiskowej (200 km od Samary), to i tak ich atmosfera będzie zatruta wzajemną animozją.

Embargo na polskie mięso, budowa tarczy antyrakietowej, usuwanie sowieckich symboli, wstrzymanie dostaw ropy dla Litwy to najbardziej drażliwe tematy, które uniemożliwiły rozpoczęcie negocjacji.

Problemy przy lunchu

— O problemach zwykle rozmawia się jedynie podczas uroczystego lunchu, już po podpisaniu porozumienia, na zakończenie obrad. Tym razem zdominują one także zwyczajowe dwugodzinne spotkanie — mówi jeden z pracowników resortu spraw zagranicznych.

Pierwsze efekty rozmów poznamy podczas zaplanowanych zaraz po lunchu konferencji prasowych Władimira Putina, prezydenta Rosji, Angeli Merkel, kanclerz Niemiec, i Jose Manuela Barroso, szefa Komisji Europejskiej.

Komentatorzy zgodnie podkreślają, że od czasów zimnej wojny stosunki Zachodu z Kremlem nigdy nie były tak napięte. Tymczasem w Europie coraz częściej pojawiają się komentarze krytyczne wobec postawy Rosji.

„Financial Times” wyrokuje wręcz, że nadszedł najwyższy czas na przeprowadzenie kategorycznej rozmowy z Władimirem Putinem. Zdaniem komentatorów dziennika, Rosja obarcza winą nowe kraje UE — faktycznie jednak winna jest Moskwa i jej aroganckie stanowisko wobec krajów zależnych od niej w przeszłości.

Dziel i rządź

„Rosja od dawna stosuje wobec państw Unii znaną taktykę dziel i rządź, oferując dwustronne porozumienia dużym krajom w celu izolowania krytycznych wobec niej mniejszych krajów. Unia zostanie poważnie osłabiona, jeśli nie utrzyma dziś wspólnego frontu” — podkreśla gazeta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dziś Unia ma szansę rozmówić się z Putinem