Dziś uwaga na dane z rynku pracy w USA

Rafał Sadoch, mBank
opublikowano: 03-02-2023, 11:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na początku piątkowych godzin handlu obserwujemy wzrost awersji do ryzyka przez rozczarowujące wyniki największych gigantów technologicznych z USA, takich jak Amazon, Apple i Alphabet, które były opublikowane wczoraj. W handlu posesyjnym spółki te potaniały o blisko 5%. 6% stracił Ford po publikacji niższego od oczekiwań zysku na akcję.

Wydźwięk wczorajszych posiedzeń Banku Anglii i EBC okazał się gołębi. Pierwszy zasygnalizował, że cykl podwyżek stóp procentowych może się kończyć, a drugi zwrócił uwagę na pewną poprawę dotyczącą dynamiki cen. Zarówno funt jak i frank stracił wczoraj na wartości. Notowania EURUSD spadają dziś do 1.09, a GBPUSD w okolice 1.22. Złoto zaliczyło wczoraj zaskakujący 2% spadek, który wydaje się być napędzany deklarowaną przez bankierów centralnych poprawą perspektyw inflacji.

Dziś uwaga rynków przesuwa się w kierunku styczniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowana wczoraj cotygodniowa ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych ponownie okazała się poniżej oczekiwań i wyniosła zaledwie 183 tys. potwierdzając świetną kondycję rynku pracy. Środowy raport ADP wskazał natomiast tylko 106 tys. nowopowstałych miejsc pracy. Subindeks wskaźnika ISM utrzymał się natomiast powyżej granicznej wartości 50 pkt., zatem sygnały płynące z gospodarki nie są spójne. Z drugiej strony po gołębiej podwyżce Fed w środę i komunikacji sugerującej zbliżanie się do końca podwyżek stóp procentowych, sygnały spowolnienia rynku pracy będą przybliżały ten moment, co rynek powinien przyjmować z optymizmem.

Mediana prognoz rynkowych zakłada spowolnienie tempa kreacji nowych miejsc pracy w styczniu do 185 tys. z 223 tys. w grudniu. Stopa bezrobocia ma natomiast wzrosnąć do 3.6% z 3.5% poprzednio, a dynamika płac obniżyć się do 4.3% r/r z 4.6% r/r przed miesiącem. Styczniowe dane obarczone są większym poziomem ryzyka niż zwykle ze względu na atak zimy w USA. Dodatkowo poznamy dziś szereg wskaźników aktywności sektora usługowego i o godzinie 16:00 opublikowany będzie indeks ISM z USA. Rynek spodziewa się odbicia do 50.4 pkt. z 49.2 pkt. wcześniej. Opublikowane na początku europejskich godzin handlu finalne dane PMI pozostały spójne ze wstępnymi odczytami i wskazywały na poprawę aktywności sektora. Wskaźnik dla wszystkich krajów Eurolandu wzrósł w styczniu do 50.8 pkt. z 49.8 pkt. w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane