Dziwna gra na torach

ET
opublikowano: 31-07-2007, 00:00

Samorządy nie wiedzą, czy powinny organizować przetargi na przewóz osób. Konkurencja na torach niby jest, ale tak jakby jej nie było.

Samorządy nie wiedzą, czy powinny organizować przetargi na przewóz osób. Konkurencja na torach niby jest, ale tak jakby jej nie było.

Dopuszczenie prywatnego przewoźnika na tory w województwie kujawsko-pomorskim narobiło sporo zamieszania. I nie chodzi tylko o przełamanie monopolu PKP Przewozów Regionalnych. Samorządy wojewódzkie w kraju mają teraz problem, jak organizować przewóz osób koleją na swoim terenie. Wcześniej, kiedy jedynym przewoźnikiem były PKP PR, zlecenia często trafiały do nich z wolnej ręki. Teraz na rynku co prawda pojawiła się konkurencja prywatnych firm, ale wiadomo, że są to gracze jeszcze słabi, którzy nawet nie mają własnego taboru. Pojawia się zatem pytanie, czy w takiej sytuacji warto organizować przetarg na przewóz osób w regionie.

Anita Wichniak-Olczak, rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych, wyjaśnia, że samorządy powinny stosować właśnie taką procedurę.

— Jest to postępowanie otwarte, zatem wszyscy zainteresowani mogą złożyć oferty, konkurując warunkami realizacji zamówienia — mówi Anita Wichniak-Olczak.

Niektóre samorządy ogłaszają przetargi, chociaż wiedzą, że zgłosi się tylko jeden oferent. Wolą dmuchać na zimne. Kujawsko-pomorskie przygotowuje przetarg na obsługę połączeń osobowych na liniach zelektryfikowanych w województwie, mimo że oczywiste jest, że kontrakt przejmą PKP PR, ponieważ tylko one mają tabor przystosowany do jazdy po takich trasach.

— Organizacja przetargu niewiele nas kosztuje, a zyskujemy pewność, że proces zamówień jest w pełni przejrzysty —wyjaśnia Tomasz Moraczewski, naczelnik departamentu infrastruktury urzędu marszałkowskiego w Toruniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziwna gra na torach