E-mail wart milion

opublikowano: 16-01-2014, 00:00

Dystrybutorzy zegarków PHU Jubiler i Anyro & Co mają zapłacić 1,1 mln zł kary. Świadomie łamali prawo — twierdzi prezes UOKiK.

„Niestety nasza nowa kochana ojczyzna (UE) zakazuje ustalania cen i z prawnego punktu widzenia oczywiście nie można pisać takich maili. Ale mam nadzieję, że w tym wypadku żadna instytucja się nie przyczepi i nie zapłacimy ogromnej kary, co teoretycznie byłoby możliwe…” — takiej treści e-mail został parę lat temu wysłany przez członka zarządu jednej z firm.

Zobacz więcej

FOT. Jwgeertsma/RGB Stock

Wiadomość trafiła w ręce Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i stała się przyczyną poważnych kłopotów dwóch dystrybutorów zegarków. W wyniku kontroli wszczętych pod koniec 2012 r. urząd ustalił, że doszło do zmowy cenowej.

— Postępowania wykazały, że spółki PHU Jubiler oraz Anyro & Co ustalały ze swoimi dystrybutorami minimalne ceny detaliczne sprzedaży zegarków poprzez wyznaczenie maksymalnego rabatu, który ci przedsiębiorcy mogli stosować, np. na stronach sklepów internetowych. Dowody wskazują, że spółki były w pełni świadome, że naruszają prawo, i podejmowały działania mające zapobiegać wykryciu nielegalnych praktyk — mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. Obie firmy należą do jednej grupy kapitałowej.

Za zawarcie zmowy cenowej spadła na nie łączna kara wysokości 1,1 mln zł. PHU Jubiler jest dystrybutorem hurtowym zegarków takich marek, jak Hugo Boss czy Tommy Hilfiger, zaś Anyro & Co sprzedaje hurtowo marki Citizen, Fossil, Adidas i Emporio Armani.

Jubiler prowadził zakazane działania od listopada 2010 r., a druga spółka od lipca 2009 r. Obaj przedsiębiorcy prowadzili regularny monitoring cen stosowanych przez kontrahentów i reagowali na każde odstępstwo od ustalonych reguł. Kontrahentom, którzy chcieli wyłamać się ze zmowy, grożono pogorszeniem warunków współpracy, np. poprzez obniżenie marży i nałożenie obowiązku płatności gotówkowych za otrzymany towar. Od decyzji UOKiK firmy mają prawo odwołać się do sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu