EBC ma plan skupu obligacji

06-09-2012, 14:58

Prezes EBC, Mario Draghi zapewnił, że “euro jest nieodwracalne”, po czym zaprezentował podczas konferencji prasowej we Frankfurcie wyczekiwany przez wszystkich plan nowego programu skupu europejskich obligacji państwowych.

Mario Draghi, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Mario Draghi, fot. Bloomberg

Bezpośrednie Transakcje Monetarne (Outright Monetary Transactions), bo tak nazywa się nowy program, będą się koncentrowały na wtórnym rynku obligacji.

Skupem będą objęte obligacje o terminie zapadalności od 1 do 3 lat, jednak EBC nie będzie mieć pierwszeństwa przed prywatnymi inwestorami.  EBC będzie publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania z zakupów.

Draghi zapowiedział również, że kraje strefy euro będą mogły wybrać pomiędzy dwoma formami pomocy, tj. pełnym wykupem oraz programem zapobiegawczym.

Zainteresowany wykupem kraj będzie musiał wystąpić o pomoc z funduszu strefy euro - EFSF. Wystąpienie z wnioskiem o pomoc z funduszy ratunkowych dla krajów strefy euro (EFSF lub EMS) oznacza zobowiązanie się do reform i poddanie kontroli partnerów.

Prezes poinformował, że decyzja ws. programu nie była zapadła jednomyślnie. Wyłamała się jedna osoba. Draghi nie podał jednak kto.

Wcześniej jednak plany EBC otwarcie krytykował prezes Bundesbanku, Jens Weidmann, twierdząc, że tym samym przekroczy uprawnienia banku centralnego poprzez finansowanie budżetów państwowych.

Draghi bronił postanowienia o skupie obligacji przez EBC wobec silnego sprzeciwu Niemiec twierdząc, że bank broniąc euro będzie działał w ramach mandatu.

- Powtórzę to, co powiedziałem w ubiegłym miesiącu. Działamy ściśle w ramach naszego mandatu, by zapewnić stabilność cen w średnim terminie – powiedział Draghi.

Po ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny planu skupu obligacji, na giełdach zapanowały wzrosty, a rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji poszły w dół.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EBC ma plan skupu obligacji